Uciekli z zamku! - rozwiązanie konkursu (06.01.2012)

Zapraszamy do komentowania nowości, pojawiających się na stronie knights.sztab.com.

Moderatorzy: kuba11100, The Viking, Moderatorzy

Rozwiązywanie której planszy sprawiło Ci największą przyjemność?

Plansza 1.
2
12%
Plansza 2.
2
12%
Plansza 3.
1
6%
Plansza 4.
1
6%
Plansza 5.
2
12%
Plansza 6.
4
24%
Plansza 7.
2
12%
Plansza 8.
1
6%
Plansza 9.
1
6%
Plansza 10.
1
6%
 
Liczba głosów: 17

lucbach
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 1893
Rejestracja: 24 lip 2005, 18:03
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Uciekli z zamku! - rozwiązanie konkursu (06.01.2012)

Post autor: lucbach »

Wczoraj o godz. 23:59 zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń do świątecznego konkursu knights.sztab.com, który nosił tytuł "Ucieczka z zamku". Ten wyczyn udał się 14 osobom i wśród nich rozlosowaliśmy 4 gry komputerowe.

Szczęściarze to:

1. Jolanta Dąbrowska z Koszalina (gra "Jade Empire")
2. Barbara Benysek z Góry (gra "Jade Empire")
3. Łukasz Zaremba z Czerniny (gra "Guild 2")
4. Zbigniew Dziura z Ustki (gra "Disciples 3")

Dodatkową nagrodę rozlosowaliśmy wśród wszystkich, którzy nadesłali adres ukrytej planszy.

Dostaliśmy 22 poprawne zgłoszenia. Szczęście uśmiechnęło się do:

5. Pawła Wołoszko z Wierzchosławic (gra "Jade Empire")

Gratulujemy! Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali zgłoszenia, także te niepełne, których naliczyliśmy 4. Cieszymy się, że konkurs zyskał Wasze uznanie, co potwierdzają liczne komentarze, które otrzymaliśmy przy zgłoszeniach konkursowych, podczas gry sieciowej oraz na forum. Nagrody wyślemy Zwycięzcom w ciągu dwóch najbliższych tygodni.

Przy okazji zapraszamy do dyskusji i głosowania w ankiecie na najciekawszą planszę.

Poniżej rozwiązania zagadek wraz z omówieniem.

Krok 1.: Reminiscencja

Rozwiązanie: miecze.html

Kluczowe w tej planszy było ostatnie zdanie opisu, które brzmiało "Jak we mgle widziałeś coś na znak X....". Na znak litery "X" były oczywiście skrzyżowane dwa miecze powieszone na ścianie komnaty. Dla trudniejszej identyfikacji obrazek był rozmazany.

Krok 2.: Klucz do ucieczki

Rozwiązanie: continuum.html

Tutaj również kluczowa (nomen omen!) podpowiedź do zagadki była zawarta w ostatnim zdaniu. W pole pod kluczem należało wpisać wyraz "obróć" (lub jego warianty bez polskich znaków: obróc, obroć, obroc) i kliknąć przycisk z napisem "zrób to!". Wówczas klucz obracał się na drugą stronę, odsłaniając wyryty na nim napis "continuum".

Krok 3.: Ostrzeżenie

Rozwiązanie: uciekaj.html

W przedstawionym na papierze tekście należało uzupełnić przetarte miejsca. Chodziło o wyrazy "przeczucie" i "kajdany". Zamazane litery, połączone w jeden wyraz, składały się na rozwiązanie "uciekaj".

Krok 4.: Jedyne wyjście?

Rozwiązanie: detronizacja.html

Rozwiązanie zagadki było ukryte naokoło strzałek, a dla utrudnienia napisane czarnym tekstem na czarnym tle. Wystarczyło zaznaczyć litery (przeciągając myszą lub używając kombinacji klawiszy ctrl + a), aby odczytać hasło. Należało pamiętać o sposobie odczytu: zgodnie z ruchem wskazówek zegara oraz w kierunku wskazanym za każdym razem grotem strzałki.

Krok 5.: Za _ _ ch _ a ksi _ ęci _

Rozwiązanie: mania.html

Była to zagadka dwupoziomowa. Pierwszy jej etap polegał na uzupełnieniu wykreskowanego tekstu, na który miało naprowadzić zdjęcie sztyletu. Chodziło o napis "zamach na księcia", w którego rozszyfrowaniu można się było wspomóc zawartymi w sieci aplikacjami do wyszukiwania słów (np. mopsik.pl). Hasło można było oczywiście odkodować samemu, a do następnego poziomu tej zagadki prowadziły wykreskowane litery połączone w jeden wyraz.

Krok 5a

Rozwiązanie: meczarnia.html

Drugi poziom tej zagadki zawierał bardzo podobny szyfr co pierwszy, tym razem były w nim jednak odsłonięte litery składające się na rozwiązanie poprzedniej zagadki: "mania". Do etapu 6. prowadził cały wyraz, który należało odgadnąć: "męczarnia" (bez polskich znaków).

Krok 6.: Makabra

Rozwiązanie: stryczek.html

Hasło tej zagadki ukrył oczywiście w swoich wersach makabryczny wierszyk. Te mniej znane wyrazy, jak "trebusz", "berdysz" czy "hakownica" są nazwami dawnych narzędzi tortur lub maszyn oblężniczych. Gdybyśmy chcieli rozszyfrować każdy z wersów, należałoby to zrobić mniej więcej tak:

"trebusz pierwszy-szósty kryje" - weź pierwszą i szóstą literę wyrazu "trebusz"
"ale wspak, tylko wspak" - ale odczytaj je wspak, czyli od końca
"a z nim berdysz trzeci-piąty" - a do nich dodaj trzecią i piątą literę wyrazu "berdysz"
"już a fronte znak i znak" - ale już a fronte, czyli w kolejności alfabetycznej, od początku
"Garłacz szósty-siódmy daje" - z wyrazu "garłacz" weź szóstą i siódmą literę
"plus winea czwarte e" - a z wyrazu "winea" czwartą
"hakownica trzecią staje" - z wyrazu "hakownica" weź trzecią literę
"byś zawisnął bracie wnet" - i powstanie wyraz, do którego podpowiedź brzmi właśnie tak.

Krok 7.: Nie pozostałeś niezauważony...

Rozwiązanie: zobaczylcieblazen.html

Sposób rozwiązywania tej zagadki był niemal identyczny jak w klasycznej wykreślance: należało znaleźć ciąg liter, który stanowił furtkę do planszy nr 8. Podpowiedzią było rozjaśnienie części diagramu nie zawierającego rozwiązania. Jednak - dla zmyłki - właśnie w tej części ukryliśmy hasło prowadzące do ukrytego poziomu z dodatkową nagrodą: "ukryta nagroda" (należało wpisać ukrytanagroda.html w adresie strony).

Krok 8.: Gra o życie

Rozwiązanie: daj10.html

Karty położone przed błazna należało ułożyć w odpowiedniej kolejności. Wskazywały ją pierwsze litery nazw postaci z "Knights and Merchants": kamieniarza, kowala, hutnika i chłopa. Karty ułożone w kolejności: chłop, hutnik, kamieniarz, kowal składały się na wypowiedziane przez błazna żądanie: "daj10".

Krok 9.: Znowu błazen...?!

Rozwiązanie: idz/schodami/do/gory/

W instrukcji do konkursu poinformowaliśmy, że w pewnym miejscu będzie pewnego rodzaju informacja o wyjątku, zgodnie z którym rozwiązania nie wpisuje się z użyciem wzoru [wyraz].html. To właśnie był ten etap, na dodatek zawierał trzy poziomy. Z pierwszego do drugiego dostawaliśmy się dopisując do adresu słowa błazna: "idz/schodami/do/gory", jednocześnie kasują poprzednie rozwiązanie (daj10.html).

Krok 9a

Rozwiązanie: idz/schodami/w/dol

W drugim poziomie tej zagadki zawarta była informacja, że był to żart, więc należało zrezygnować z "idz/schodami/do/gory" na rzecz kolejnych słów: "idz/schodami/w/dol".

Krok 9b

Rozwiązanie: idz/schodami/w/dol/a/potem/w/przepasc

Kiedy w trzecim etapie zawarliśmy słowa "I dopowiada", był to znak, że należy te słowa dodać do już zawartych w adresie. Długa fraza "idz/schodami/w/dol/a/potem/w/przepasc/" prowadziła do ostatniej planszy.

Krok 10.: Tajemne wyjście

Rozwiązanie: podfosa.html

Ostatnia plansza była po prostu krzyżówką, mimo że może na pierwszy rzut oka tak nie wyglądała. W rzędy (i tylko w rzędy, z pominięciem kolumn) należało wpisać wyrazy odgadnięte na podstawie określeń obok. I tak kolejno:

- "Ta wieść, co się o zwycięstwach roznosi" to "fama"
- "I życie i śmierć z nią płynie..." to "woda"
- "Śmierć z nią w ręku biega" to "kosa"
- "Ten, co Cię w rzece porwać może..." to "prąd"

Następnie litery, przy których postawiono strzałki, należało przenieść na obrzeża krzyżówki i odczytać hasło "pod fosą", które prowadziło do końcowej planszy.
Ostatnio zmieniony 09 sty 2012, 21:28 przez lucbach, łącznie zmieniany 2 razy.
lucbach,
administrator knights.sztab.com
Kheli
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 3391
Rejestracja: 03 wrz 2005, 11:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Kheli »

Gratulujemy. :)

Plansza dziewiąta.
Awatar użytkownika
robi29
Użytkownik Forum
Posty: 1942
Rejestracja: 20 cze 2007, 14:31
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: robi29 »

Gratuluję. :wink:

Najlepsza była plansza siódma, po prostu kocham wykreślanki i zajęło mi to góra 15 minut, na odgadnięcie hasła do kolejnego etapu, jak i ukrytej nagrody.

Gdybym wiedział, że krok 9 jest tak łatwy, to pewnie bym przeszedł, ale za nic nie wpadłem na to, że trzeba usunąć ".html", bo wszyscy nawijali o jakimś ".index", że trzeba dopisać i to mnie zmyliło.

http://knights.sztab.com/konkurs_ucieczka_z_zamku.html - wczoraj mi ten link nie działał, może jakby działał, to dałbym radę. :)
Awatar użytkownika
Piko
Użytkownik Forum
Posty: 291
Rejestracja: 27 gru 2011, 09:09

Post autor: Piko »

Znając swoje szczęście (lub raczej pecha), to nie dziwię się, że nie zostałem wylosowany. No trudno, gratuluję zwycięzcom. Rozwiązywanie było zabawne, a fakt, że jestem jedną z 14 osób, którym udało się przebrnąć do końca konkursu od razu rozwesela :D Co do głosu - 10. Był łatwy, bo nie trzeba było jakoś kombinować. Po prostu łatwa krzyżówka.
Kheli
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 3391
Rejestracja: 03 wrz 2005, 11:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Kheli »

robi29 pisze:Najlepsza była plansza siódma, po prostu kocham wykreślanki i zajęło mi to góra 15 minut, na odgadnięcie hasła do kolejnego etapu, jak i ukrytej nagrody.
Będę wiedział następnym razem, do kogo się zgłosić. :) Wierzę, że zdradzisz mi, jak do odpowiedzi doszedłeś. I, pomimo, że kocham litery, ograniczanie mojego spektrum do literowych wykreślanek znacznie uszczupla mi horyzonty. W Scrabble też mi nie idzie. :)
Awatar użytkownika
woloszek
Użytkownik Forum
Posty: 512
Rejestracja: 03 lip 2011, 17:09

Post autor: woloszek »

haha wygrałem nagrodę bonusową :-P Lucbach: Wołoszko :-P nie odmienia się mojego nazwiska ;] ale miałem fuksa ;p

Co do 10, to ja kretyn, wpisywałem fosapod ;/
Awatar użytkownika
Mixxer5
Użytkownik Forum
Posty: 401
Rejestracja: 19 gru 2009, 16:57

Post autor: Mixxer5 »

Brawa dla wszystkich, którym się udało! Niestety- moje kości gniją gdzieś w lochach w pobliżu błazna, ubite przez przeglądarkę internetową :D
Awatar użytkownika
krzychu26
Użytkownik Forum
Posty: 548
Rejestracja: 28 lis 2007, 20:12
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Post autor: krzychu26 »

To 10 cholernie trudne było i nie poszedłem dalej :D
Obrazek

Obrazek
Kheli
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 3391
Rejestracja: 03 wrz 2005, 11:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Kheli »

woloszek pisze:haha wygrałem nagrodę bonusową :-P Lucbach: Wołoszko :-P nie odmienia się mojego nazwiska ;] ale miałem fuksa ;p

Co do 10, to ja kretyn, wpisywałem fosapod ;/
Los się do Ciebie uśmiechnął, brawo. :) Sam ksywę forumową odmieniłeś - woloszek. Czyli wbrew Twym słowom sklecać kosmiczne odmiany można wszelako. :)
Awatar użytkownika
woloszek
Użytkownik Forum
Posty: 512
Rejestracja: 03 lip 2011, 17:09

Post autor: woloszek »

tę ksywkę mam już od gimnazjum ;] i nie ja ją wymyśliłem. Fakt, miałem szczęście :P
ODPOWIEDZ