Kropka po "PS"?

Miejsce na dyskusje "off-topic"

Moderatorzy: kuba11100, The Viking, Moderatorzy

Kheli
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 3391
Rejestracja: 03 wrz 2005, 11:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Kropka po "PS"?

Post autor: Kheli »

Takie krótkie, oficjalne zapytanie do pana Lucbacha. Wiele razy otóż powoływałeś się na słownik języka polskiego i Twoim zdaniem forma wyrazu, który znajdziemy w owym słowniku jest taką formą, jaką powinniśmy stosować w codzienności. Na forum raz zeszliśmy z pewnego tematu i poruszyliśmy wątek słynnego "PS": zaznaczyłeś u mnie, że nie stawiamy w języku polskim kropki po tym wyrazie. Zastanawiające... W słowniku języka polskiego nie dość, że postawiona jest kropka przy haśle (po "S"), to jeszcze widnieje taka w środku (po "P"). Co sądzą forumowicze o tym? Możecie śmiało wyrazić swoje zdanie.
Ostatnio zmieniony 03 sie 2008, 18:00 przez Kheli, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kamyk
Użytkownik Forum
Posty: 1161
Rejestracja: 14 mar 2007, 18:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Kamyk »

Moim zdaniem może tam być nawet przecinek... I tak będę wiedział, że PS(z kropką czy bez) znaczy Post Scriptum. Myślę, że wszyscy inni także.
Kheli
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 3391
Rejestracja: 03 wrz 2005, 11:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Kheli »

Chodzi o poprawność zapisu. ;)
Można nawet napisać "usemka", a czytając i tak będziemy wiedzieli o co chodzi.
Awatar użytkownika
Kamyk
Użytkownik Forum
Posty: 1161
Rejestracja: 14 mar 2007, 18:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Kamyk »

Ale zapis PS, nie jest tak rażącym błędem jak usemka. Przynajmniej dla mnie :?.
Awatar użytkownika
Kamson
Użytkownik Forum
Posty: 183
Rejestracja: 08 cze 2008, 01:40
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Kamson »

Mojim zdaniem to P.S powinno wyglądać tak.
Awatar użytkownika
robi29
Użytkownik Forum
Posty: 1942
Rejestracja: 20 cze 2007, 14:31
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: robi29 »

A natomiast moim zdanie Postscriptum powinno w skrócie zapisywać się tak:
PS:
a dlatego, że Lucbach mi tak polecił pisać i tak piszę. xD
Awatar użytkownika
samczyk
Użytkownik Forum
Posty: 95
Rejestracja: 07 mar 2008, 21:11

Post autor: samczyk »

Równie dobrze możesz napisać kilka setek podobnych tematów, w którym mamy wypowiedzieć swoje zdanie o tym, dlaczego piszemy np. wół zamiast wuł :glupek: . No bo przecież wuł wygląda ładniej nie?
Zapraszam do tematu z moimi misjami - proszę o przeczytanie notki...
Kheli
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 3391
Rejestracja: 03 wrz 2005, 11:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Kheli »

Nie powiem, że wygląda ładniej, ale oczywiście posiadłem tyle wiedzy (tak, tak - mnóstwo), że do jej uzupełnienia potrzebna mi tylko notka o właściwym zapisaniu "PS". Jeżeli Ci się samczyku coś nie podoba (a to wyraźnie widać), zechciej się nie wypowiadać i nie zajmować w temacie miejsca tym, co mają coś to powiedzenia. Mogę napisać setkę tematów o podobnym wątku, ale nie mam ani ochoty, ani zamiaru. Zaciekawiło mnie "PS" i o "PS" napisałem. Czy mam się na przyszłość przyczepić Cię, gdy założysz temat poświęcony jakiejś innej grze komputerowej? Zaargumentuję to w sposób prosty: równie dobrze możesz napisać kilka setek tematów poświęconych grom. I co? I przyjdzie Ci połączyć wszystkie Twoje tematy o grach (takie się znajdą w przeciągu kilku lat), w akcie złośliwości. Następnym razem racz pomyśleć, co masz fajnego do napisania, bo to przyjemne nie było.

Dziękuję robi29 za wypowiedź. Z pewnością odpis Lucbacha na to będzie interesujący, bo aktualnie jestem nieco skonsternowany tymi kropkami. W efekcie wyjdzie, że wszystkie zapisy będą prawidłowe, co najprawdopobniej byłoby absurdem, albowiem słownik ujął dwie formy, i nie jest to ani Lucbachowa, ani Locbachowo/Twoja robi29.

Kamsonie - pisze się "moim", a nie "mojim". Twojej formy (z jedną kropą po środku) także nie było. Mamy coraz więcej propozycji do wybicia w finale. Czekamy na zdanie innych.
Rafael_5000
Użytkownik Forum
Posty: 332
Rejestracja: 06 sie 2005, 17:09

Post autor: Rafael_5000 »

Będąc "przelotem" na naszym forum natknąłem się na całkiem ciekawy temat. Kiedyś też długo zastanawiałem się nad skrótem postscriptum.

Moje wątpliwości rozwiał pewien profesor na którymś z sympozjów polonistycznych. Aktualnie przyjmuję, że poprawne są dwie formy: "PS" oraz "P.S." - z tym, że tylko jedna w języku polskim ;)

Pierwsza forma charakterystyczna jest dla skrótowców rodzimych i obcych przyswojonych. Tak już przyjęto, że po polsku piszemy USA (w języku angielskim U.S.A.) i tak samo PS (w języku łacińskim - P.S.)
[heh, dwa nieśmiertelne przykłady skrótowców używane wśród profesorów]

Jako ciekawostkę mogę dodać, że skrót "Ps" nie oznacza postscriptum, a Księgę Psalmów :P
Awatar użytkownika
samczyk
Użytkownik Forum
Posty: 95
Rejestracja: 07 mar 2008, 21:11

Post autor: samczyk »

Takie krótkie, oficjalne zapytanie do pana Lucbacha
Masz rację, mój błąd.

Czy mam się na przyszłość przyczepić Cię, gdy założysz temat poświęcony jakiejś innej grze komputerowej?
Ależ nikt Ci nie broni. W końcu to forum. Tylko zobacz różnicę: ja założę temat o jednej grze. Ok, przyjmijmy, że ją lubisz i włączysz się do dyskusji. Założę kolejny, tym razem o innej grze. Ale ta gra wg Ciebie nie jest dobra, więc rzucisz tekstem, że temat badziewny.
Jeżeli Ci się samczyku coś nie podoba (a to wyraźnie widać)
...więc piszę o tym... Nie chcesz - nie przejmuj się moją opinią.

Popisał bym jeszcze jakieś bzdety, pochwytałbym za słowa, ale czasu nie mam. Jutro też jest dzień.

Pozdro
Zapraszam do tematu z moimi misjami - proszę o przeczytanie notki...
ODPOWIEDZ