Historia forum

Miejsce na dyskusje "off-topic"

Moderatorzy: kuba11100, The Viking, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Obserwator
Użytkownik Forum
Posty: 256
Rejestracja: 18 lut 2013, 20:02
Lokalizacja: Lubelskie

Historia forum

Post autor: Obserwator »

Czy gracze którzy są na tym forum od lat, wszyscy którzy to przeczytają, mogliby napisać w skrócie historię tego forum? Najważniejsze zmiany, ogloszenia itp.
Awatar użytkownika
ChrisEggII
Użytkownik Forum
Posty: 453
Rejestracja: 30 lip 2010, 14:57
Lokalizacja: Hajnówka/Białystok

Post autor: ChrisEggII »

Jestem tutaj od marca 2007 roku, więc mogę co nieco skrobnąć. Jak tylko znajdzie się odrobina czasu i chęci, to opowiem ;) Do końca tygodnia powinienem się wyrobić.
Obrazek
Awatar użytkownika
Edward Arald IV
Użytkownik Forum
Posty: 197
Rejestracja: 22 lut 2013, 14:07
Lokalizacja: Polska

Post autor: Edward Arald IV »

Ja tutaj Obserwatorze jestem od tego samego czasu co ty, więc niewiele pomogę. Powiem tylko że kiedyś były tu spamboty.
Międzynarodowy ruch przywrócenia machin oblężniczych - M-RP-MO
Awatar użytkownika
Michailoff
Moderator
Posty: 933
Rejestracja: 15 paź 2005, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Michailoff »

Oj, historia tego zacnego miejsca jest długa, choć nie zawsze pozytywna. Miejsce to przeżywa naprzemiennie okresy totalnej ciszy i bardzo gorących dyskusji, często związanych z dokonaniami społeczności (głównie zagranicznej). Niestety w ostatnich latach jestem tu znacznie rzadziej, niż zwykłem bywać kiedyś, jeszcze przed liceum, więc historii najnowszej niestety nie opowiem za dobrze, ale to chyba nie wydaje się konieczne ;)

W dość dużym skrócie mówiąc, stronkę tę poznałem w I połowie roku 2005, kiedy stała jeszcze na starym hostingu (nazwy nie pamiętam, niech Lucbach ją przypomni :P). Na forum jednak zawitałem dopiero w okolicach sierpnia tego samego roku. Wówczas burdel ten twardo w rękach trzymali Lucbach i Wojbach (ten "niewidoczny", zajmujący się serwisem od strony technicznej), a najważniejszym graczem był wówczas Rafael_5000. Cały świat KaM czekał wówczas na edytor map i misji Barbariana, który ostatecznie nigdy nie ujrzał światła dziennego. No i tak sobie żyło to forum, ciągnięte przez nader ożywione dyskusje głównie Rafaela oraz nieodżałowanego Khelbena.

Wszystko zmieniło się w okolicach 2007 roku, kiedy zadebiutowała knights.sztab.com w wersji 2.0. Zmiany? Na scenie pokazał się Krom i Lewin, którzy wydali swoje narzędzia, chyba po dziś dzień używane w tworzeniu misji do "czystego" KaM. A tutaj do składu administracji dołączyli wspominani Rafael_5000 i Khelben, po pewnym czasie dołączyłem i ja. W tamtym (chyba najlepszym) okresie forum żyło, dyskusje dotyczyły głównie misji Dark Lorda, ale także Wielka Wspólna Kampania (straszny niewypał, pamięta to ktoś jeszcze? :D). Z innych rzeczy - Michailoff bijący kolejne rekordy i ośmieszający Dark Lorda (przez pierwsze 15 misji przeszedłem w tempie piorunującym, dopiero misja 16 przytrzymała mnie na... pół roku), a także potężny spór (kierowany przeze mnie) z bardzo apodyktycznym i konfliktowym wówczas Khelbenem, który na jakiś czas wycofany został z administracji (choć po dwóch miesiącach wrócił - ale mocno spokorniał, a więc cel był osiągnięty ;)). Niedługo później pojawiło się SR3, Rafael wyleciał ze stołka za kolejną próbę obalenia Khelbena (tym razem pozbawioną sensu)... i jakaś taka stagnacja się pojawiła. Co jakiś czas większe dyskusje się pojawiały, parę ciekawych akcji też było, jak:
-Pewien troll o nicku Diablo - mocno napsuł mi i Khelbenowi krwi
-Akcja Krzyśka000, który zwiał z forum, kasując swoje posty (a że było ich ileśtamset.... to nie było zbyt mądre Chris ;) później mieliśmy w administracji straszny ból głowy, jak to posprzątać i odkręcić)
-Powracające co jakiś czas (zwłaszcza w okresach stagnacji) spam-boty.

No i jesteśmy w okolicach ostatnich 2-3 lat tego forum. Najważniejsze zmiany? Wykrystalizowała się obecna administracja (ja i Kuba, do niedawna jeszcze Khelben, no i oczywiście stojący na samym szczycie Lucbach). Ponadto co jakiś czas ze "starej" gwardii udziela się Alanbach. "Oryginalną" grę zdominował Kaszub, który pobił wszystko, co było do pobicia ;) Ale najważniejszy w tym okresie i tak jest mozolnie rozwijany Remake, który zdecydowanie tchnął w KaM nowe życie. No i całkiem niedawno pożegnaliśmy Khelbena, niestety już na dobre :smutny: Czy było coś jeszcze? Mogłem przeoczyć, bo mówię - w tym okresie na forum bywałem z rzadka, dopiero ostatnio staram się tutaj wbić przynajmniej raz na dwa-trzy dni.

To byłoby na tyle. Jak ktoś coś ma do dodania, to bardzo proszę.
Crimson (king) Michailoff
Awatar użytkownika
ChrisEggII
Użytkownik Forum
Posty: 453
Rejestracja: 30 lip 2010, 14:57
Lokalizacja: Hajnówka/Białystok

Post autor: ChrisEggII »

No proszę! Michailoff świetnie to opisał! Dodam jednak coś od siebie.

Strona początkowo znajdowała się na stronie knight.prv.pl, a wcześniej ponoć jeszcze był serwis lucbach.slonca.net
W chwili mojego dołączenia, w marcu roku 2007, forum miało kolor czarny, avatary były przydzielane ze względu na ilość postów, oraz jedynymi "zarządcami" forum byli Lucbach i Wojbach. Nie było SB, a aktywność na forum ograniczała się do ledwie kilku postów dziennie. No i oczywiście ogromne problemy z masowym atakiem botów, które dostarczały linków na strony porno. Był to jednocześnie koniec okresu udzielania się Piotrka_1000 i Mara244, którzy z tego co czytałem, bardzo blisko trzymali się Khelbena , jednocześnie początek tak bardzo docenianych użytkowników jak Kamyczek (późniejszy Kamyk), czy Duch. W owym czasie Remake nie istniał nawet w głowach twórców. Co więcej, tworzenie nowych map ograniczało się do tworzenia nowego terenu. Nie było możliwości zmiany położeń jednostek. Wówczas furorę robiła mapa stworzona przez Alanbacha, gdzie gracz miał postawić wieżę w wyznaczonym miejscu. Ale wracając do tematu... Strona główna była miejscem właściwie martwym, bowiem po świętach, aż do aktualizacji, nie pojawiła się tam żadna wiadomość. Pamiętam, że aktywność na forum była tak mała, że Khelben założył temat o możliwej śmierci forum.

Wszystko się zmieniło 23 czerwca 2007 roku, kiedy to strona zyskała wygląd taki, jaki mamy dzisiaj (swoją drogą podgląd tematu miał mieć naprawiony wygląd :P ). Po aktualizacji nagle wszystko się zaczęło ożywiać. Khelben i Rafael5000 awansowali, a następny w kolejce był Michailoff, a po w cholerę długich prośbach, wreszcie udało się wywalczyć SB.
A była to niesamowicie długa batalia (powstały przynajmniej 3 ankiety co do jego ustawienia). Khelben był prawdziwym przeciwnikiem. Takim, że niektórzy nawet się spodziewali fałszowania wyników przez niego. I to był chyba pierwszy moment, kiedy zacząłem się do niego zrażać... Ale nie tylko ja miałem jego dość. Jak wspominał mój poprzednik, zorganizował list, której celem było jego zdjęcie. Jak potem go czytałem, to widniały pod nim podpisy prawie całej ówczesnej elity.
W międzyczasie pojawił się tajemniczy użytkownik Methyl. I od razu rozpętał on wokół własnej osoby wielkie zainteresowanie, bowiem dał ludziom nadzieję, że uda mu się rozszyfrować kod źródłowy gry. W swoim temacie udało mu się rozszyfrować działanie houses.dat . Do dzisiaj pamiętm, jak mnie jarało to, że mogłem ustawić, że w tartaku pracował chłop, który produkował złoto... Ostatecznie jednak zrezygnował i temat został szybko zamknięty i zapomniany.
Po pewnym czasie dano dla Khelbena drugą szansę.

Rok 2008 był przełomowym zarówno dla tego forum, jak i całej społeczności KaM. Otóż pojawiła się w internecie całkiem nowa kampania produkcji The Dark Lorda. Od razu wzbudziła ona sensację. Co więcej autor podzielił się wiedzą na temat działania plików misji, więc i inni zaczęli tworzyć własne misje (patrząc z perspektywy czasu, to mam prawdziwy podziw dla tych, którzy tworzyli swoje misje za pomocą notatnika. To była prawdziwie syzyfowa praca). A jak tylko wyszedł pełnoprawny edytor misji... To dopiero się zaczęło! W końcu musiał powstać osobny dział dla misji. Prawie każdy ważniejszy użytkownik posiadał w swoim dorobku własny twór. Najlepiej chyba wspominam kampanię stworzoną przez Robiego.
Cav, jeden z użytkowników forum, wpadł na genialny pomysł stworzenia wspólnej kampanii. Zebrało się wiele wpływowych osób. Jeżeli mnie pamięć nie myli, to Kamyk i DeBe odpowiadali za rzeźbienie terenu, Michailoff był testerem, Duch tworzył "miniaturki" map i wraz z Khelbenem pisali fabułę do niego. Khelben odpowiadał również za ogólny zarys mapy. PAKER Team jednak nie był pierwszy!. Ostatecznie jednak skończyło się na 3 misjach, oraz opuszczeniu forum przez Ducha, który to pokłócił się z Khelem, gdy ten próbował ingerować w jego wkład. I to właśnie w tym momencie zacząłem go szczerze nienawidzić.
Przy okazji pojawiła się kolejna afera o Khela. Na forum pojawił się użytkownik o nicku "Opozycjonista" i napisał bardzo rozległy post atakujący ówczesnego moderatora. Właściwie od razu został on mieszany z błotem, a o całą akcję obwiniono Rafaela_5000. Czy słusznie? Nigdy do tego nie byłem przekonany. Fakt faktem, że przestał się na forum udzielać. I chyba jest trochę inaczej niż to przedstawił Michailoff. Z tego co pamiętam, to jeszcze na długo po tym on widniał na liście moderatorów, a został zwolniony przez brak aktywności.

Potem to już się działy rzeczy, których za nic nie mogę przypasować do dat, np. pojawił się pomysł na wysłanie petycji do Joymanii o udostępnienie kodu źródłowego. Ponad połowę podpisów złożyli Polacy, przez co wzbudzili niemały podziw na forum międzynarodowym. Ostatecznie przyszedł list z odmową. Do dzisiaj pamiętam reakcję Khela, który to nie krył radości z tego faktu. Był on zatwardziałym konserwatystą pod tym względem.
Do moderacji dołączył Kuba11100. W sumie nie znam szczegółów, ale zawsze myślałem, że to za jego spory wkład w przetłumaczenie edytora misji Lewina, jego strony i kampanii The Dark Lorda.
W międzyczasie pojawiało się mnóstwo trolli. Najbardziej mi się wbił w pamięć niejaki Alonso, który to przekonywał wszystkich, że tworzył nową kampanię z nowymi jednostkami. A ja głupi dałem się wciągnąć w kłótnie z nim... Był jeszcze Lizaczek44. Strasznie trollował, udawał kretyna. Zawsze mnie śmieszyła nikła reakcja moderacji na takie wybryki. No i jeszcze Diablo. Tego już się olać nie dało.
Dodatkowo przez dosyć długi okres czasu kompletnie nie było widać Lucbacha, toteż Michailoff wyszedł z inicjatywą awansu. Pomysł się przyjął i od tego czasu najbardziej aktywny użytkownik forum mógł się szczycić posiadaniem czerwonego koloru.

Eskalacja naszej wojny przypada na środek 2010 roku. Wówczas kłóciliśmy się o dosłownie wszystko. W końcu stwierdziłem, że mam dość i w głupi sposób pousuwałem wszystkie swoje posty jakie tylko mogłem (a było ich bodaj 700?). Tak... to było wyjątkowo głupie. Od tej pory przestałem być Krzyśkiem000. Ile wytrzymałem bez forum? Może tydzień? Założyłem nowe konto, pod którym to zacząłem się ukrywać. I tak powstał "Pan Gęba" :|

Po jakimś czasie pojawiła się przełomowa wiadomość na forum. Otóż dla Lewina i Kroma udało się stworzyć wersję KaMa, którą można grać przez internet. Dzisiaj to nie dziwi, ale wtedy to był olbrzymi postęp. Był to też koniec pewnej ery na forum... Przestały być już tworzone mapy dla jednego gracza, każdy pragnął aby jego mapa znalazła się w multi. Dział z nowymi misjami zaczął przymierać, ale i zaczęli się pojawiać nowi ludzie, z którymi można było fajnie pogadać.
Z okresu 2010-2013 nie potrafię zbyt wielu wspomnień wyciągnąć. Na pewno jest przełomowym w tworzeniu map sieciowych, powiem pojawił się drugi polski zespół tworzący mapy - "PAKER Team". Wiele rzeczy można o nich powiedzieć, jednak jakimś kawałkiem historii są. Nie można oczywiście zapominać o ciągłych burzach wokół osoby samego Janosiczka, który był postacią dosyć kontrowersyjną.
Odbyła się oficjalna liga KaMa, była dyskusja na temat homoseksualizmu i parę innych wojenek...
No i całonocna feta z okazji ośmiolecia obecności Khelbena na forum. To był moment, w którym całkowicie się skończył między nami kłótnie...

No i nadszedł rok 2014... W sumie chyba powinieneś wiedzieć co dalej było... Śmierć Khelbena i wielkie pustki na forum.
Ogólnie polecam stronę http://archive.org/web/ W polu wpiszesz interesującą ciebie stronę, to wyświetli tobie archiwalne wersje.
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2014, 23:22 przez ChrisEggII, łącznie zmieniany 3 razy.
Obrazek
Awatar użytkownika
DeBe
Użytkownik Forum
Posty: 1010
Rejestracja: 27 cze 2007, 22:37
Lokalizacja: z chipsów Lays

Post autor: DeBe »

Sporo żeście zapamiętali... mi pewnie z połowa by umknęła. Fajnie, że sobie o tym przypomniałem. Ja to się mogę tylko cieszyć, że zarejestrowałem się na forum w momencie jego największej popularności.

Ooo.. tysięczny post. Zmęczyłem jakoś przez te kilka lat.
Awatar użytkownika
kaszub
Użytkownik Forum
Posty: 759
Rejestracja: 13 kwie 2009, 21:25
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kaszub »

Michailoff pisze:"Oryginalną" grę zdominował Kaszub, który pobił wszystko, co było do pobicia ;)
Czyli jestem w historii i do tego najnowszej :D.
ChrisEggII pisze:No i całonocna feta z okazji ośmiolecia obecności Khelbena na forum. To był moment, w którym całkowicie się skończył między nami kłótnie..
Nie zapomina się takich nocy. Po tylu miesiącach micha mi się śmieję, jak to czytam.
Dobrze, że Khel tego nie skasował.
Niestety, to se ne vrati, jak mówią bracia Czesi.
DeBe pisze: Ooo.. tysięczny post. Zmęczyłem jakoś przez te kilka lat.
No, no. Nieźle :).
Awatar użytkownika
Michailoff
Moderator
Posty: 933
Rejestracja: 15 paź 2005, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Michailoff »

ChrisEggII pisze:Strona początkowo znajdowała się na stronie knight.prv.pl, a wcześniej ponoć jeszcze był serwis lucbach.slonca.net
W chwili mojego dołączenia, w marcu roku 2007, forum miało kolor czarny, avatary były przydzielane ze względu na ilość postów, oraz jedynymi "zarządcami" forum byli Lucbach i Wojbach. Nie było SB, a aktywność na forum ograniczała się do ledwie kilku postów dziennie.
Ooo, tak właśnie. Ten adres (lucbach.slonca.net) mi uciekł z pamięci. A co do samego forum - dodam, że aktywność użytkowników ograniczała się jedynie do pisania postów i głosowania w ankietach. Nie było możliwości edycji postów i nie było moderatorów, przez co posty (szczególnie mara244 i piotrka_1000) aż roiły się od wszelakich baboli. Dopiero po długiej dyskusji (czy wręcz batalii) Lucbach udostępnił użytkownikom edycję postów. A same "przydzielane" avatary były częstym powodem offtopu i najzwyklejszego floodu, bo "ja tesz fcem barbarzynce!!!1!1!" (choć i tak ówczesny poziom wypowiedzi na forum był ze sto razy lepszy, niż to, z czym się zetknąłem parę lat później w Warcrafcie). Z tego samego powodu nie ma u nas widocznego licznika postów.
ChrisEggII pisze:Przy okazji pojawiła się kolejna afera o Khela. Na forum pojawił się użytkownik o nicku "Opozycjonista" i napisał bardzo rozległy post atakujący ówczesnego moderatora. Właściwie od razu został on mieszany z błotem, a o całą akcję obwiniono Rafaela_5000. Czy słusznie? Nigdy do tego nie byłem przekonany. Fakt faktem, że przestał się na forum udzielać. I chyba jest trochę inaczej niż to przedstawił Michailoff. Z tego co pamiętam, to jeszcze na długo po tym on widniał na liście moderatorów, a został zwolniony przez brak aktywności.
Problem z człowiekiem "Opozycjonista" był taki, iż korzystał ze screenów własnego autorstwa, na których widać było ikonki moderatora (usuwanie postów, podgląd IP), a wówczas tylko Khel, Lucbach, Rafael i ja mieliśmy takie możliwości. Lucbach, jakby chciał, zdjąłby Khela bez żadnych ceregieli. Ja wówczas nie miałem żadnego interesu w obalaniu Khela (powiem więcej, cała ta akcja pogodziła nas i bardzo zżyła), zostawał tylko Rafael właśnie, który z Khelem zawsze był w bardzo napiętych stosunkach. Poza tym adres IP doprowadził nas do niego jak po sznureczku. A ponieważ inaczej, niż pół roku wcześniej, całe forum stanęło murem za Khelem, Rafael został skompromitowany i musiał odejść ;)
Kaszub pisze:Czyli jestem w historii i do tego najnowszej :D.
Wszystko wskazuje na to, że pozostaniesz w tej historii ;) Niby rekordy są po to tylko, żeby je bić, ale Twoje obecne rezultaty są w 99% przypadków ponad moje siły (jedynym wyjątkiem była misja 4 TSK, moje pierwsze od bez mała czterech lat dokonanie). Może ktoś inny, trzeci? Był ten cały Hajmus, ale jego wyniki były zbyt podejrzane, poza tym szybko się wycofał.
DeBe pisze:Ooo.. tysięczny post. Zmęczyłem jakoś przez te kilka lat.
Gratki, ja nawet nie jeszcze 900 ;)

Cholera, przez te babole, które mi się wkradły do stylu, już chyba trzeci raz przerabiam posta. Teraz możecie sobie wyobrazić, jak to wyglądało wszystko 8 lat temu ;)
Crimson (king) Michailoff
Awatar użytkownika
ChrisEggII
Użytkownik Forum
Posty: 453
Rejestracja: 30 lip 2010, 14:57
Lokalizacja: Hajnówka/Białystok

Post autor: ChrisEggII »

Michailoff pisze:...dodam, że aktywność użytkowników ograniczała się jedynie do pisania postów i głosowania w ankietach. Nie było możliwości edycji postów i nie było moderatorów...
Była jeszcze jedna możliwość: usuwanie postów. Możliwe było jedynie, gdy post był ostatni w temacie. Szkoda, że wraz z nową wersją ta możliwość zniknęła.
Obrazek
Awatar użytkownika
Obserwator
Użytkownik Forum
Posty: 256
Rejestracja: 18 lut 2013, 20:02
Lokalizacja: Lubelskie

Historia forum

Post autor: Obserwator »

ChrisEggII pisze: Była jeszcze jedna możliwość: usuwanie postów. Możliwe było jedynie, gdy post był ostatni w temacie. Szkoda, że wraz z nową wersją ta możliwość zniknęła.
Pewnie po to, by się nie powtórzyło coś takiego, co ty zrobiłeś wcześniej, usuwając wszystkie swoje posty :)
ODPOWIEDZ