[wydzielony] O tym, jak się pisuje słów kilka

Miejsce na dyskusje "off-topic"

Moderatorzy: kuba11100, The Viking, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Piko
Użytkownik Forum
Posty: 291
Rejestracja: 27 gru 2011, 09:09

[wydzielony] O tym, jak się pisuje słów kilka

Post autor: Piko »

//Przechodzimy stąd - tu.
//Khel

------------
Khelos pisze: PS nie jest równoznaczne z à propos, ani zwrotami: przy okazji, a właśnie, poza tym. To jest błąd. I to niepoważny. I strasznie obciachowe jest używanie tego.
Nie jestem pewien, czy wyraz PS nie jest równoznaczny z innymi zwrotami. Jest on bardzo rozpowszechniony. Myślę że to nie jest żaden obciach używać zwrotu, z którego korzysta połowa forumowiczów.
Kheli
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 3391
Rejestracja: 03 wrz 2005, 11:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Kheli »

Mnóstwo ludzi w dzisiejszym świecie mówi, pisze, wyraża się niegramatycznie. Nie idź za tłumem, tylko może wskaż mu właściwą drogę. ;) PS to dopisek po podpisem, jakbyś zamierzał z kimkolwiek rozmawiać za pomocą listu. Raczej powinien być stosowany rzadko, ponieważ to właśnie przed nim powinno się zawrzeć całą treść. To jest sztuka teraz z tego zrezygnować. :)
Awatar użytkownika
janosiczek
Użytkownik Forum
Posty: 698
Rejestracja: 05 paź 2011, 10:03

Post autor: janosiczek »

ps czy temat dotyczy ps czy innej rzeczy ? może byście nie spamowali. Trzymajcie się tematu.
Awatar użytkownika
Sir Feliks
Moderator
Posty: 742
Rejestracja: 03 sie 2009, 02:43
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Sir Feliks »

Spójrz tylko, Moderator odbiega od tematu to my też możemy :twisted:
http://senrix.pl/ - wkrótce się odrodzi
Biorę się za pisanie książki. Pytajcie, a dam poczytać.
Kampanię "Bitwa o Afirnatil" >kiedyś< zrobię.
http://www.knights.andmerchnats.cba.pl/ ... php?t=2067
Awatar użytkownika
janosiczek
Użytkownik Forum
Posty: 698
Rejestracja: 05 paź 2011, 10:03

Post autor: janosiczek »

Feliks pisze:Spójrz tylko, Moderator odbiega od tematu to my też możemy :twisted:

Jak to powiedział khelos : "Nie idź za tłumem" !
Awatar użytkownika
Sir Feliks
Moderator
Posty: 742
Rejestracja: 03 sie 2009, 02:43
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Sir Feliks »

wiem ;)

To wracając do tematu...na czym to stanęło? :roll:
http://senrix.pl/ - wkrótce się odrodzi
Biorę się za pisanie książki. Pytajcie, a dam poczytać.
Kampanię "Bitwa o Afirnatil" >kiedyś< zrobię.
http://www.knights.andmerchnats.cba.pl/ ... php?t=2067
Awatar użytkownika
Jared
Użytkownik Forum
Posty: 178
Rejestracja: 03 lis 2007, 20:03

Post autor: Jared »

Khelos pisze:To jest błąd. I to niepoważny.
:roll:
I strasznie obciachowe jest używanie tego.
Zgadzam się w stu procentach.
Obrazek
kris992 -> Jared
Awatar użytkownika
Piko
Użytkownik Forum
Posty: 291
Rejestracja: 27 gru 2011, 09:09

Post autor: Piko »

janosiczek pisze:ps czy temat dotyczy ps czy innej rzeczy ? może byście nie spamowali. Trzymajcie się tematu.
To nie jest spam, tylko offtopic. Spamem jest twój post, gdyż jest bez sensu :P

Ale co racja to racja - jak się przywyknie do PS'a, to jest później problem, aby odwyknąć (tak samo jak od wszystkich innych rzeczy). Rozumiem, że takie coś w stylu "lol" jest trochę obciachowe, ale PS to zupełnie coś innego. Jeszcze się nie spotkałem, aby ktoś pisał
"Poza tym:"
lub
"A propos:",
zamiast "PS:". Ja tam wolę iść za tłumem. Gdyby nikt nie przyjmował nowości to jeszcze byśmy maczug używali :P


Edit: Skoro się tak czepiasz, Khelos, to poprawiłem z "ciężko" na "jest później problem, aby".
Ostatnio zmieniony 10 sty 2012, 17:17 przez Piko, łącznie zmieniany 1 raz.
Kheli
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 3391
Rejestracja: 03 wrz 2005, 11:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Kheli »

"Ciężko odwyknąć", jak napisałeś, też jest błędem. ;) Nie można odwykać od czegoś w sposób ciężki. Bo jeżeli już tak, to nijak nie idzie temu stwierdzeniu zaprzeczyć, ponieważ... zaprzeczenia nie będzie. Powiedziałbyś, że "łatwo odwyknąć"? A od kiedy łatwość idzie w parze z ciężkością i może być używane naprzemiennie bez żadnych kar za gramatyczne nieścisłości? "Trudno odwyknąć". Dopiero wówczas można zaprzeczyć, że "łatwo odwyknąć". Ciężko to może być komuś na duszy, albo ciężko z tym problemem odwykania. Wtedy też u innych bywa lekko. Ale, broń Boże!, nie mieszajmy tego.

I to jest właśnie również kroczenie za tłumem. Jak już chcesz kroczyć, to rób to przynajmniej z klasą. Nie jak ciołek. ;) Większość osób wciska "ciężkość" wszędzie, gdzie popadnie. Nieumiejętnie posługuje słowem. Jeżeli nie napotkałeś nikogo, piszącego "poza tym", możliwe, że szukałeś po prostu źle, albo ten ktoś pięknie te sformułowania łączy tak, aby nie rzucały się poprzez swą osobność w oczy. Dzięki zabiegom kosmetyczno-stylistycznym, również i pismo nabiera odpowiedniego kształtu, elastycznego bądź dosadnego wydźwięku. Pokombinuj. Z Twoją bystrością umysłu nie powinno to sprawiać kłopotu.

Innowacje w słowniku są dobre. Choć nie widzę maczug w wyrażeniach "Dalibóg", "Przebóg". To takie... klasyczne. Z nutką wyrafinowania. Wyziera z niej apoteoza archaiczna. Gdyby wszyscy uważali to za piękne, szybko spowszedniałoby. Dlatego ta wyjątkowość ludzka w tej mierze jest opłacalna. Gdy lud robi, pisze źle, trzeba go naprostować i można dalej za nim kroczyć, jeśli się chce. :) Często mieszamy stwierdzenia: przynajmniej, bynajmniej dzięki jednemu zgrzytowi w kontekstach, gdzie oba wyrazy pasują jak ulał, a powinien być używany jeden z nich. Czy gdybyś mylił te słowa, również uważałbyś, że za tłumem kroczysz z głową na karku? Czy może ciało sobie drałuje dalej, a łepek gdzieś toczy się osobno na szarym końcu po chodniku? Doprawdy - miejmy jaja, by sobie powiedzieć, że robimy coś źle i wziąć się za to ostro.

Obciachowe, to jest wyrażanie śmiechu przez samo H. Obciachowe, dla Twojej wiadomości, także "wow" i jego przeinaczone odmiany: uau, łał. To akurat już nie błąd, tylko porażka. "Wow" nie jest polską reakcją na zachwyt czy zdumienie. Nie amerykanizujmy się na siłę! W przeciwieństwie do Amerykanów, my już jesteśmy w posiadaniu całego sznura możliwych reakcji, co wprawia mnie w zdumienie, że zostaje przez młodzież niezauważone. A ślepcy dalej stosują, co stosują. A czyż nie bardziej poetyczne jest zareagować: rety! jej! jeju! ojeju! jeny! kurcze, kurde, kur..., kurka wodna, kurcze blade, kurcze pieczone, ja cię Florek, motyla noga, niech mnie dunder świśnie, niech mnie drzwi przytrzasną, niech mnie kule biją, niech mnie gęś kopnie, olaboga! do diaska! karamba! o żesz! o żesz w mordę! w mordę jeża! u kaduka! do kroćset! na wszystkich bogów! Rany Boskie! wielkie nieba! No nie! Nie może być! O jaaa! niebywałe, szok, cuda niewidy, rajciu, raju, rajeczku, rajuśku, rajusiu, ale jaja, no masz, no masz ci los.
Piko pisze:To nie jest spam, tylko offtopic. Spamem jest twój post, gdyż jest bez sensu :P
Chacha! To mi się podoba. Pojechałeś po bandzie. ;) Na jego miejscu poczułbym się ździebko skreślony.

-----
Jeśli się nazbiera jeszcze tekstu, to po prostu ten kawałek rozmowy ciachniemy i wydzielimy.
Ostatnio zmieniony 08 sty 2012, 12:52 przez Kheli, łącznie zmieniany 2 razy.
kuba11100
Administrator Forum 
Administrator Forum 
Posty: 1667
Rejestracja: 18 sie 2008, 13:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: kuba11100 »

Khelos pisze:Obciachowe, to jest wyrażanie śmiechu przez samo H.
Nie do końca... Obie formy są poprawne.
Ha &#171;wykrzyknik, parokrotnie powtórzony, nazywający dźwięki, jakie powstają, gdy ktoś głośno i spontanicznie się śmieje&#187;
źródło: Słownik języka polskiego PWN, http://sjp.pwn.pl/slownik/2463737/ha_I
Khelos pisze:rety! jej! (...) no masz ci los
"Motyla noga!" gdzieś Ci wcięło :P
Pozdrawiam,
kuba11100

Strefa KaMMirror misji
ODPOWIEDZ