Korzyści z tworzenia nowych map.

Miejsce na dyskusje "off-topic"

Moderatorzy: kuba11100, The Viking, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Omnixus
Użytkownik Forum
Posty: 169
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:13
Lokalizacja: Jeszcze tego nie ustaliłem.

Korzyści z tworzenia nowych map.

Post autor: Omnixus »

Wpadłem na pomysł aby zachęcić większą ilość KaMowiczów do tworzenia własnych map, w tym m.in. mnie :wink: . Każdy kto chce może podać w tym temacie najważniejsze dla niego korzyści wynikające z tworzenia nowych map. Nie widziałem wcześniej takich tematów więc jest to jakaś nowość. Pytanie tylko czy będzie ściągała forumowiczów i zachęcała ich do tworzenia. Odpowiedź pozostawiam begowi czasu. No to do dzieła . :cyklop:
Szczyt złośliwości...
Zepchnąć teściową ze schodów i powiedzieć - "Gdzie się tak mamusi spieszy?"
Awatar użytkownika
Toczek
Użytkownik Forum
Posty: 97
Rejestracja: 29 sie 2009, 21:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Bla bla bla bla

Post autor: Toczek »

Myślę, że pierwsze i najważniejsze to fakt, że w ten sposób jakoś podtrzymujemy wegetację tej gry, która bez tego słusznie odeszłaby w niepamięć. I dzięki temu Ci, którzy z niezrozumiałych przyczyn są jej wierni mają okazję pobawić się chwilę dłużej.
http://farmersi.pl - polecam wszystkim, którzy cenią sobie wymagającą myślenia rozgrywkę na poziomie.
Awatar użytkownika
Gogoud
Użytkownik Forum
Posty: 884
Rejestracja: 08 paź 2008, 20:38
Lokalizacja: Polska

Post autor: Gogoud »

Omnixusie, z tworzenia map nie ma nic, poza własną satysfakcją. Stworzoną mapę zapisujemy. I tyle.
Nie napisałeś nic o skrypcie - a to ważniejsze, mimo wszystko, od mapy.
Każdy, kto tworzy coś w edytorze (czy to Lewina, czy Kroma) powinien pokazać swoje dzieło światu.
Zaczynając od misji (skryptu na oryginalnej mapie), mamy lepszy start - możemy pokazać swój twór innym.
Zaczynając od mapy, mamy groszy start. A dlaczego?
1)nie mając skryptu, nie pokażemy dzieła;
2)tworząc skrypt do własnej mapy, nigdy nie osiągniemy celu stworzenia misji doskonałej. A to dlatego, że mapę i skrypt robi się równocześnie. Wtedy możemy zrobić ładne miasta i pozycje obronne wroga współgrają idealnie z terenem.
3)chcąc stworzyć do skończonej mapy własny skrypt, będziemy go tworzyć, owszem, ale będziemy też zmuszeni do robienia mnóstwa poprawek w mapie.

Aby stworzyć dobrą misję, trzeba więc robić i skrypt i mapę na raz.

Oczywiście można zrobić misję na odwal. Ale co komu z takiej misji? Nic.
Kolejną przeszkodą w tworzeniu dla KaMa i jego społeczności jest zapał, a w zasadzie jego brak. Stworzenie misji (skryptu i mapy) wymaga ogromnego poświęcenia, samozaparcia i dobrych chęci. Wiem to, bo sam robię własne misje. A żeby misja była perfekcyjna, to dopiero robota!
Niewielu dociera do końca. Jedyni, którzy skończyli naprawdę fajne kampanie, to chyba tylko The Dark Lord i Kamyk z Duchem - choć w tej ostatniej kampanii można by wiele poprawić. Ale oni dotarli do celu - stworzyli coś wspaniałego.

Inną przeszkodą jest fabuła - niektórym ciężko sklecić kilka sensownych zdań.

A jeszcze inną - bugi - w KaMie nie da się zrobić duuużej, potężnej i złożonej misji - wystarczy za dużo oddziałów i gra zaczyna się walić. Próbowałem zrobić nową misję(15). Nie da się. Wróg głupieje. Muszę wszystko przerobić. A najgorsze jest to, że ilości mojego zapału się kończą...
Mówiąc o bugach, nie mówię tu o AI - może jest głupi, ale DA się zrobić trudną misję z głupim AI.

Także, Omnixusie, z map nie ma nic. Kompletnie NIC.
Każda nowa (ale dobra) misja sprawia mi wielką frajdę. I wierzę, że innym też.

I najważniejsza rada dla wszystkich twórców: twórzcie misje głównie dla SIEBIE, nie dla innych. I słuchajcie mądrych rad forumowiczów. Główna zasada:
lepiej zrobić jedną misję, a świetną, niż jedną kampanię, a marną.
KaM TCK - poprowadź rebeliantów ku lepszej przyszłości!
Link do kampanii
Trailer na YouTube
Awatar użytkownika
DeBe
Użytkownik Forum
Posty: 1010
Rejestracja: 27 cze 2007, 22:37
Lokalizacja: z chipsów Lays

Post autor: DeBe »

@rTeq pisze:Omnixusie, z tworzenia map nie ma nic, poza własną satysfakcją. Stworzoną mapę zapisujemy. I tyle.
Polemizowałbym... Nie da się zagrać w mapę bez skryptów, tak jak i w skrypty bez mapy. Autor tematu zapewne nazwał go tak, a nie inaczej, bo robienie map nie sprawia mu przyjemności w przeciwieństwie do "pisania" skryptów.
@rTeq pisze:Nie napisałeś nic o skrypcie - a to ważniejsze, mimo wszystko, od mapy.
Każdy, kto tworzy coś w edytorze (czy to Lewina, czy Kroma) powinien pokazać swoje dzieło światu.
A ja jestem np. odmiennego zdania. Oba te aspekty (że tak to nazwę) stawiam na równi. Osobiście wolałbym zagrać w nudną misję drugą TSK niż w ciekawą ósmą, tyle że na kiepskiej mapie.
@rTeq pisze:Zaczynając od mapy, mamy groszy start. A dlaczego?
1)nie mając skryptu, nie pokażemy dzieła;
Nie mając mapy tym bardziej go nie pokażemy, bo widok pięknego krajobrazu nietkniętego ludzką ręką (chodzi mi o miasta itd) zdecydowanie bardziej cieszy oczy jak ciąg - dziwacznych dla przeciętnego zjadacza chleba - skryptów.
@rTeq pisze:2)tworząc skrypt do własnej mapy, nigdy nie osiągniemy celu stworzenia misji doskonałej. A to dlatego, że mapę i skrypt robi się równocześnie. Wtedy możemy zrobić ładne miasta i pozycje obronne wroga współgrają idealnie z terenem.
Daj mi przykład osoby, która stworzyła doskonałą misję. Dla mnie doskonałe są tylko te z kampanii TSK i TPR. Co prawda nie wszystkie są ciekawe, ale mimo to stanowią one wzór dla mapperów i skrypterów.
Poza tym każdy ma swój własny styl robienia misji... Jestem wielce przekonany, że stworzyłbym lepszą od niejednego forumowego "twórcy" (w cudzysłowie) zaczynając chociażby od zrobienia miast, a kończąc na fałdowaniu, górach itd.
@rTeq pisze:3)chcąc stworzyć do skończonej mapy własny skrypt, będziemy go tworzyć, owszem, ale będziemy też zmuszeni do robienia mnóstwa poprawek w mapie.
Poprawki i tak będą, a ich ilość jest uzależniona od planu misji i talentu twórcy.
@rTeq pisze:Także, Omnixusie, z map nie ma nic. Kompletnie NIC.
Ze skryptów też nic nie będzie jeśli towarzyszy im pustynia zieleni.
Awatar użytkownika
Omnixus
Użytkownik Forum
Posty: 169
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:13
Lokalizacja: Jeszcze tego nie ustaliłem.

Post autor: Omnixus »

Poprawię się jeżeli ktoś mnie nie zrozumiał. W tym temacie chodzi o to by właśnie ten zapał zwiększyć, a mówiąc o mapach nie miałem na myśli wyłącznie terenu tylko całokształt misji. Poza tym oprócz satysfakcji ze stworzenia misji liczą się też czasem i pochwały. No raczej nie będziecie smutni słysząc pochwały na temat swoich dzieł prawda?
A ten temat stworzyłem po to by forumowicze pisali jak potrzebują tych nowych autorów, którzy dostarczą im rozrywki w formie nowych misji.
Kamyk, Dark Lord i Duch widocznie mają to coś co pchnie ich naprzód i dzięki temu tworzą takie fajne kampanie lecz za nimi stoją inni, którzy dopiero odkrywają tudzież polepszają swoje zdolności w tworzeniu nowych misji. Lecz w przeciwieństwie do tych trzech potrzebują "paliwa" by się rozkręcić. Dlaczego nie mielibyśmy go im dostarczyć?
Szczyt złośliwości...
Zepchnąć teściową ze schodów i powiedzieć - "Gdzie się tak mamusi spieszy?"
Awatar użytkownika
Gogoud
Użytkownik Forum
Posty: 884
Rejestracja: 08 paź 2008, 20:38
Lokalizacja: Polska

Post autor: Gogoud »

Jestem za dostarczaniem paliwa, Omnixusie, jak najbardziej za.
Tyle, że jest sporo problemów, które płyną zarówno od strony graczy, jak i twórców misji.
Gracz, nawet jeśli zagra w nową misję, niewiele o niej pisze (moje misje są bardzo często pobierane, na rapidzie i odsiebie.com mam przecież liczniki). A wypowiedzenie się o misji, którą ktoś stworzył, jest bardzo ważne. Twórca może poprawić to i owo i uniknąć w kolejnych misjach błędów.

Twórcy nowych misji są, uważam, największym problemem. Zaczynają kampanie, nie kończą ich. Jeśli zrobią dobry skrypt, często mapy robią złe. Fabuły do misji w większości przypadków są marne (np. moja :)). I co więcej, jest wielu takich, co mają mnóstwo nowych misji na swoim koncie, ale ich nie poprawiają, nie wracają np. po wydaniu misji 6 do misji 2, żeby ją poprawić, ale ją zostawiają. Brakuje mi tu tutotriali (czy jakoś tak) do misji, na które dawno, dawno temu był ogłoszony konkurs.

Paliwo, o którym mówiłeś jest bardzo potrzebne. Dotrwanie do końca tworzenia misji/kampanii to ciężka walka z samym sobą. Trzeba naprawdę lubić tą grę. Zresztą spójrz, jakie mamy rekordy zrobienia dobrych misji bez większych bugów.
Najlepszy jest chyba The Dark Lord (kampania 16 misji + kilka pojedynczych)
U nas Robi29 zrobił sporo ciekawych misji (nie pamiętam ile, ale pewnie z 8)
Kamyk i Duch zrobili bardzo fajną kampanię, (8 misji + jedna konkursowa Kamyka)
Dalej będzie chyba Joker ze swymi misjami na kiepskich mapach (ma duże problemy z edytorem map, ale misje są dość fajne, przynajmniej niektóre).
No i jeszcze ja 8-) ze swoimi 12 misjami kampanii, która powoli zmierza do końca.

Reasumując, najlepszym paliwem jest dobre słowo i wskazywanie błędów nowym twórcom. Nowe misje to przedłużenie żywotności tej starej gry, gry, przy której wielu z nas spędziło sporą część życia. Jednakże, aby gra sprawiała przyjemność, to zarówno mapa, jak i misja muszą być przyzwoite.
KaM TCK - poprowadź rebeliantów ku lepszej przyszłości!
Link do kampanii
Trailer na YouTube
ODPOWIEDZ