Regiony kraju w których mieszkamy.

Miejsce na dyskusje "off-topic"

Moderatorzy: kuba11100, The Viking, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Drwal
Użytkownik Forum
Posty: 313
Rejestracja: 07 paź 2007, 20:51
Lokalizacja: Z grodu Drwali Zamożnych
Kontakt:

Regiony kraju w których mieszkamy.

Post autor: Drwal »

Każdy zna zwyczaje i gwarę swojego regionu. Wpadłem na pomysł podzielenia się wiedzą o naszych regionach i województwach, przed krótkim opisem niech każdy zrobi wizytówke swego regionu:

Moje miasto: Tychy
Region: Śląsk
Stolica: Katowice
Przeważający zawód: Górnik
Nazwa ziemniaka: Kartofel
Opis:
Śląsk to brudna i zaśmiecona częśc kraju, jedynie na południu istnieje trochę zieleni. Stolicą tych zakurzonych okolic są Katowice. Miasto bisnesmenów i budowli, kopalń i tramwai oraz miasto krupnioka i modry kapusty. Jedną z budowli w Katowicach jest Spodek Katowicki.
Na śląsku bardzo odznacza się gwara, oto krótka lekcja:

Górnik - kopidoł
Kopalnia - Szychta
Poręcz - Gelender
Rycerz - Rocrniok
Mieszkaniec śląska - Hanys
A wszyscy inni Polacy to - Gorole!

Śląsk słynie również z gór na południu np. Wisła czy Żywiec.
Ze ślaska wypływa Odra, Wisła i Warta :wink:

A teraz coś o Tychach
Tychy to moje miasto rodzinne. W tychach jest fabtyka piwa "Tyskie" oraz fabryka "FIAT,a".

Aktualizacja 01.02.08

Przyśpiewka Śląska:

Wolę Zozole niż Gorolską Koka-kolę!
Koka-kolę to w przedszkolu pij żałosny Gorolu!
Ostatnio zmieniony 01 lut 2008, 19:44 przez Drwal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kamyk
Użytkownik Forum
Posty: 1161
Rejestracja: 14 mar 2007, 18:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Kamyk »

Moje miasto: Warszawa zwana 100licą albo przez złośliwych 100lcem xD
Region: Mazowsze
Przeważający zawód: urzędnik :lol:
Opis:
Warszawa to inaczej mówiąc kraina samochodów, ulic, komunikacji miejskiej, fabryk, metra, sklepów centrów handlowych i pijaków. W warszawie wszyscy się kochają i szanują. Najbardziej troskliwą grupą społeczną są tzw. dresiarze. Zawsze kiedy koło nich przechodzę pytają się czy mam jakiś problem. Istnieje tutaj mnóstwo radarów które robią nam zdjęcia w czasie jazdy samochodem. Niezły bajer nie? Za krzakami czają się policjanci. Oni potrafią być bardzo mili. Wystarczy im po prostu zapłacić. Chluba wszystkich warszawiaków to pałac kultury. Kiedy go tworzono dodano na samej górze taki kikut żeby był największą budowlą w Polsce. Trochę to naciągane ale nikomu to nie przeszkadza.

Warszawa słynie z tego, że każdy się gdzieś śpieszy, a jak się nigdzie nie ma co śpieszyć to się śpieszy do domu.
Ostatnio zmieniony 01 lut 2008, 18:21 przez Kamyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
LukY
Użytkownik Forum
Posty: 136
Rejestracja: 21 paź 2007, 23:29
Lokalizacja: Pasłęk - stolica sera :P

Post autor: LukY »

Moje miasto: Pasłęk
Region: Warmia
Przeważający zawód: bezrobotny/rolnik
Opis:
Pasłęk to niewielka mieścina na północy kraju, leży nieopodal większego miasta - Elbląga (może ktoś kiedyś słyszał ;P)
W Pasłęku w sumie oprócz starego zamku, kawałków murów, kościoła (w jego ścianie tkwi kula armatnia z XVI wieku) i jednej dużej brami która jest jako takim symbolem Pasłęka. Mamy w moim cudownym mieści mleczarnie która której wyroby podobno można znaleźć w całym kraju, i dlatego Pasłęk jest zwany stolicą sera ;P

@EDIT
Aby nie spamować. Robi - no w sumie Pasłęk jest niedaleko trójmiasta :)
Ciesze się że ktoś słyszał o tej jak j to mówię: "przerośniętej wiosce" ;P
Ostatnio zmieniony 01 lut 2008, 17:12 przez LukY, łącznie zmieniany 1 raz.
At the end of the world
Or the last thing I see
You are never coming home
Never coming home
Awatar użytkownika
robi29
Użytkownik Forum
Posty: 1942
Rejestracja: 20 cze 2007, 14:31
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: robi29 »

Moje miasto: Gdynia
Region: Pomorze/Kaszuby
Stolica: Gdańsk
Przeważający zawód: nie wiem
Nazwa ziemniaka: Kartofel, ziemniak lub bulwy (to chyba po Kaszubsku)
Opis:
Gdynia to miasto pełne zieleni. Z jednej strony morze z drugiej las i góry. Wygląda to pięknie. Ja mieszkam w dzielnicy Cisowa i mam akurat całe 8km do morza. Jest to Pradolina morza (jak można to tak nazwać). Najwyższa góra to Góra Donas, ma aż 205,7 m n.p.m. wysokości, więc dużo jak chodzi o miasto przybrzeżne. widać z niej Mierzeję Helską i z Helu tą górę. Gdynia chyba w 60% to sam las. Była kiedyś taka tabela, gdzie się najlepiej żyje i było to miasto Gdynia.

PS. Wiem, gdzie jest Pasłęk LukY. :smiesne:
Awatar użytkownika
krzychu26
Użytkownik Forum
Posty: 548
Rejestracja: 28 lis 2007, 20:12
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Post autor: krzychu26 »

Moje Miasto: Rumia
Region: Pomorze/Kaszuby (Trójmiasto)
Przeważający zawód: Pijak :usmiech:
Opis: http://rumia.eu/

robi, masz chyba jakieś stare informacje na temat Cisowej. :P
cała Gdynia to chyba jakieś 20% lasu. xD
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Drwal
Użytkownik Forum
Posty: 313
Rejestracja: 07 paź 2007, 20:51
Lokalizacja: Z grodu Drwali Zamożnych
Kontakt:

Post autor: Drwal »

krzychu26 pisze:Moje Miasto: Rumia
Region: Pomorze/Kaszuby (Trójmiasto)
Przeważający zawód: Pijak :usmiech:
Opis: http://rumia.eu/

robi, masz chyba jakieś stare informacje na temat Cisowej. :P
cała Gdynia to chyba jakieś 20% lasu. xD

:zamurowany: Rumia to przecież frycka(niemiecka) wyspa.
Awatar użytkownika
Cav
Użytkownik Forum
Posty: 1262
Rejestracja: 02 wrz 2007, 20:03
Lokalizacja: skontnikont
Kontakt:

Post autor: Cav »

Moje miasto: Takie zadupie pod Warszawą :oops:
Region: Mazowsze
Stolica: Warszawa
Przeważający zawód: Najwięcej to koczuje pod sklepem 8)
Nazwa ziemniaka: Kartofel
Opis:
Ehh...
Trejdmark i Kopirajt dla Cava!
Awatar użytkownika
womis
Użytkownik Forum
Posty: 65
Rejestracja: 21 sty 2008, 20:50
Lokalizacja: Jawor

Post autor: womis »

Czas na opisanie mojej mieściny!
Moje Miasto (dzieli je ze mną 30000 mieszkańców): Jawor
Region: Dolny Śląsk
Stolica: Wrocław
Przeważający Zawód:
Nazwa ziemniaka: Ziemniak 8-)
Opis: Jawor posiada wiele zabytków, m. in. Kościół Pokoju - wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO (są tylko dwa takie w Polsce), Kościół św. Marcina, zabytkowe kamieniczki, ratusz, Baszta Strzegomska, zamek piastowski. W miescie odbywaja się Światowe Targi Chleba (co roku) - przez kilka dni w centrum stoją stoiska, w których sprzedawane są wyrobe piekarskie.

Aha, jeszcze dodam, że zespół, w którym gram na gitarze i śpiewam (zespół "APOKALIPSA") znają już wszyscy mieszkańcy. Bierzemy udział w wielu konkursach i zajmujemy czołowe miejsca. Ostatnio gralismy na szkolnym karnawale i zarobiliśmy pierwsze nasze piniądze :twisted: ! 200 zł po rozdzieleniu na pięciu to niewiele, ale jak na pierwszy, raz to już coś... :usmiech:

Herb Jawora:

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kovu93
Zbanowany
Posty: 99
Rejestracja: 15 sty 2008, 16:17

Post autor: Kovu93 »

miasto-Poznan
woj.wielkopolskie
stolica-poznan
zawod: chyab urzednik, sam nie wiem ;p
nazwa ziemniaka-ziemniak
opis:fajne maisto szkoda, tylko e sa tm tacy debile ktorzy maja gdzies przyrode bo duzo ludzi smeici :\

co do 1 psotu-ja znamod koelzanki duzo slaskich slow i sa bardzo denerwujace np. kaj(gdzie) zaś(o ile dobrze pamiętam to znaczy potem)duzo niedociagniec wyrazow np. zamaist nie ma, mówicie często ni mo,itd.. niewyaxna mowia, slyszalemz e to mieszanka poslkiego, niemeickieog i chyba czeskiego czy slowackieog jezyka xP

//użytkownik zbanowany
//lucbach
Awatar użytkownika
Warlike
Użytkownik Forum
Posty: 283
Rejestracja: 30 kwie 2006, 13:33
Lokalizacja: Gorlice
Kontakt:

Post autor: Warlike »

Obrazek
Obrazek
Miasto: Gorlice
Powiat: Gorlicki
Gmina: Gorlice (miejska)
Województwo: Małopolskie
Region: Sądecczyzna/Beskid Niski
Najbliższe przejście graniczne: Konieczna (Polska/Słowacja)
Największa rzeka: Ropa
Największe jezioro: Klimkówka
Najwyższy szczyt: Lackowa 997m n.p.m.
Liczba mieszkańców: ok. 30 tysięcy
Data założenia: 1355
Założyciel: Dersław Karwcjan
Przemysł: najbardziej znane - Kuźnia Maszyn, Glinik, Rafineria Glimar (nieczynna), Matizol (producent papy), Forest (meble)
Rolnictwo: na obrzeżach miasta sporo małych gospodarstw
Ważne daty:
1355 -Założenie miasta.
1915 -Bitwa pod Gorlicami.

Miasto powiatowe z ciekawą przeszłością. Z miastem związany jest Łukaszewicz, który skonstruował pierwszą lampę naftową na świecie i umieścił w gorlickiej kapliczce na Zawodziu (dzielnica miasta). Do dzisiaj kapliczka stoi. Było tu sporo kopalni ropy, ale teraz po wielu dekadach eksploatacji ostała w Gorlicach tylko jedna muzealna kopalnia na Magdalence, która produkuje dzienne około 50 kg ropy. W 1915, 5 maja odbyła się tutaj przełomowa bitwa pomiędzy wojskami rosyjskimi i austriacko-niemieckimi, nieźle nam rozwalili miasto, bitwa zwana "Małym Verdun", do dziś miasto i okolice noszą na sobie piętno tamtych wydarzeń, w powiecie jest pełno cmentarzy z tamtego okresu, jeden cmentarz nr 91 góruje nad Gorlicami na górze Cmentarnej (357m n.p.m.).

Powiat Gorlicki jest jednym z najbardziej "lesistych" powiatów Polsce. Gminę Uście Gorlickie las zajmuje ponad 60% powierzchni. Znana jest wieś Bartne, nazywana "końcem świata" ponieważ jest ona dosłownie zagubiona w leśnych ostępach.

Bardzo ciekawym miastem (jedynym oprócz Gorlic w powiecie) jest Biecz, oddalony od Gorlic jedynie 10km (autobusy MZK jeżdżą do Biecza z Gorlic). Podobno, Władysław Łokietek chciał kiedyś przenieść tu swoją stolicę, a św. Jadwiga często tu przebywała (między innymi w klasztorze).
Do dziś w Bieczu stoi szpital św. Ducha ufundowany przez Jadwigę. Zabytkowy szpital wymaga jednak gruntownego remontu i prace konserwacyjne są przeprowadzane. W Bieczu można się poczuć jak średniowiecznym mieście. Są tu pozostałości murów, 3 baszty i jedna wieża górująca nad rynkiem, z której roztacza się piękny widok. W tej wieże znajduje się także "katownia" z narzędziami tortur, dybami. Jest nawet specjalnie wynajęty kat, który pozuje do zdjęć z wieeelkim mieczem. Szkoda, że nie mam teraz tych zdjęć, bo świetnie wyglądało jak kolega kładł głowę na pieńku, a kat "niby" ścinał mu łeb. Biecz był miastem królewskim z przywilejem kata. Miała tu być, niby szkoła katów, ale nikt tego nie udowodnił. Po spaleniu Biecza przez Ruskich, Biecz stracił swoją wartość, a kiedyś podobno na Biecz spadła epidemia, tak że w mieście zostało podobno 30 ludzi! Teraz jest to spokojna, mała mieścina, w której życie toczy się głównie w okolicach rynku.

Znajduje się tutaj świetne muzeum, apteka z XIX w. i ogromna beka, na której kiedyś, gdy kręcono odcinek "Gorlicki Smak" siedział Makłowicz. Z Klęczan, praktycznie bezpośrednio przylegających do Gorlic pochodzi Ewa Wachowicz. Nasza krew :) .
Ostatnio zmieniony 14 mar 2008, 09:03 przez Warlike, łącznie zmieniany 9 razy.
ODPOWIEDZ