Podstawy budowy w sieci

Szukasz kodu? Znasz praktyczne, przydatne sztuczki lub ich szukasz? A może opracowałeś interesującą taktykę? Zajrzyj tu!

Moderatorzy: kuba11100, The Viking, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Bermax
Użytkownik Forum
Posty: 27
Rejestracja: 05 wrz 2013, 14:22

Podstawy budowy w sieci

Post autor: Bermax »

Witam serdecznie. Czy ktoś mógłby mnie nakierować na jakiś temat jak powinno się grać w sieci, mam tutaj na myśli ile powinno się stawiać jakich budynków i w jakim czasie albo opisać chociaż ogólnie gdyż jestem nowy i jak czytam te dyskusje to wiem, że nie ma nawet sensu wchodzić do gry nie znając chociażby podstaw. Jeśli takiego tematu nie ma to czy ktoś miałby chwilę aby chociaż krótko opisać taki build order? Z góry dzięki.
Kheli
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 3391
Rejestracja: 03 wrz 2005, 11:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Kheli »

Witaj.
Na łamach naszego forum padało wiele postów, trudnych pewnie dzisiaj do znalezienia, z poradami graczy odnoszącymi się bezpośrednio do sieciowej rozgrywki. Mogę Ciebie natomiast poratować tym artykułem z naszej strony. Chociaż powstał on z myślą o pojedynczej rozgrywce, wiele z jej elementów znajduje swoje zastosowanie przecież przy starciach przez Internet. Należy tu mieć cały czas na względzie fakt, że w grę wchodzi czas. Czas, który nas ponagla i mobilizuje do działania.

Jeżeli jednak artykuł Tobie nie wystarczy, być może same surowe wskazówki Tobie wystarczą. Pamiętaj, że nie każdy gracz z góry oczekuje na uczestnictwo początkującego amatora w rozgrywce. Dołączanie do silniejszych drużyn, gdzie możesz mieć zawsze wsparcie gwarantowane jest chyba najlepszym pierwszym krokiem.

W rozgrywkę w sieci wchodzi kilka osobnych mechanizmów odnośnie walki czy wykorzystywania budynków, jak chociażby targu, czyli wprowadzonej innowacji. Pech chciał, że osobne artykuły dla naszej strony powstałych i o nich, ale, niestety, jeszcze wiele wody upłynie, nim zostaną opublikowane. Chociaż... gdybyś się uparł, gdybyś się zawziął, mógłbym Tobie plik tekstowy prywatnie podesłać.

Generalnie, najistotniejszą rzeczą, gdy gra się rozpoczyna, jest zapewnienie sobie budulca. Od razu po zbudowaniu szkoły nie musisz wznosić gospody, ale poświęcić kolejne surowce (kamienie, drewno) na dokopanie się do złóż kamienia (najpierw) i postawienia od trzech do czterech kamieniołomów. Potem natychmiast od trzech do czterech leśniczówek i dobrze byłoby zwieńczyć tę inwestycję dwoma dodatkowymi tartakami. Jeżeli uporasz się z tym, gospoda - droga wolna. Bo dopiero w tym miejscu zaczyna się prawdziwa rozgrywka.

Wielu graczy, przyzwyczajonych misjami pojedynczymi oraz kampaniami, skupia się w tym miejscu na zapewnianiu sobie żywności, czyli wznoszeniu pierwszych gospodarstw i kopaniu pól pod uprawę. Możesz też tak zrobić. Ale wielu też graczy zamiast tego zaczyna kopać drogę w kierunku pierwszej kopalni złota, węgla lub żelaza. Jeżeli ma pod nosem, to co będzie czekał? Żywności jest wystarczająco w spichlerzu, by troszczyć się w tej chwili o ewentualny przyszłościowy niedobór chleba. Kopalnie.

Po kopalniach ludzie zwykli troszczyć się o mennicę. Dwie wystarczą, a skrzyń złota Tobie z pewnością nie zbraknie. Dymarki z kolei to już nieco inna kwestia. Naprawdę dobrze jest ich postawić od trzech do czterech. Ale wtedy, jeżeli masz tylko możliwość, z trzy, cztery, pięć kopalni żelaza jest wskazanych... najlepiej brać od razu wszystko, jeżeli jest blisko. Kopalnie złota starczą w ilości dwóch czy trzech. A węgla? No cóż... to już niech podpowiada Tobie intuicja. Od pięciu do siedmiu to jest dobry pomysł. Pamiętaj, że nie od razu. Możesz postawić na początku trzy. A gdy z czasem dojdą do Twojego miasta budynki takie jak kuźnia zbroi oraz kuźnia płatnerska, to wówczas będziesz sobie te kopalnie dostawiał. Jeżeli masz sporą kadrę robotników (dobrze jest mieć powyżej piętnastu), wtedy budowanie rusza pełną parą i w tym samym czasie możesz zatroszczyć się o warownię, budując gdzieś w innym miejscu w tym momencie pierwsze gospodarstwo. To jest takie koncentrowanie się na kilku rzeczach naraz. Ale lepiej robić właśnie to, niż potem obudzić się z ręką w nocniku.

Co Ci da postawienie warowni w tej chwili? Chociażby to, że posiadając obie kuźnie oraz pracujące dymarki (ja stawiam trzy kuźnie zbroi i trzy kuźnie płatnerskie, razem - sześć), może już oczekiwać pierwszego tworzonego ciężkiego ekwipunku - miecze, tarcze, zbroje, halabardy, kusze. Ten proces oczywiście trwa, więc zanim one zostaną stworzone, zanim pomocnicy pofatygują się, by je przynieść do warowni, w tym czasie zdążysz zbudować od trzech do czterech gospodarstw. Naprawdę. Możesz mi wierzyć. Zanim chłop zasieje pole i pojawią się pierwsze żniwa, również potrwa to trochę. A Ty wtedy nie możesz się obijać, tylko wykorzystać te cenne dane minuty. Jak? Jak bądź! O ile w czasie pokoju nie idzie wyszkolić żadnego żołnierza, chociażby do zwiedzania nieodkrytego terenu, stawiaj budynki. Inne. Po prostu. Albo użyj budowniczych, by odkrywali mapę.

Wiedz, że prawie zawsze, gdy okres pokojowy mija, pierwsza wizyta przeciwnika to nie jest dziesięć minut, a dwie. Więc dobrze byłoby, gdybyś był już przygotowany na pierwszą potyczkę. Zanim okres pokoju minie (a masz widoczny czas, gdy rozwiniesz pergamin w lewym dolnym rogu), miej we wnętrzu warowni wystarczającą ilość rekrutów. Gdy usłyszysz fanfary obwieszczające czas bojowy, od razu będziesz mógł szkolić, kogo tam sobie w ekwipunku zaplanowałeś.

Część graczy idzie od razu w ciężkozbrojne wojska. Inni skupiają się na żołnierzy w pancerzach. Więc zamiast kopalni żelaza oraz dymarek, robią sobie teren na dziesięć gospodarstw, pięć-sześć chlewów, garbarnię i rzeźnię. Tu należy pamiętać o wielu leśniczówkach i tartakach, aby drewna nie zabrakło u cieśli, którzy będą wykonywać Twoje zlecenia w warsztacie pancerzy i warsztacie płatnerskim.

A co z systemem walk? To zupełnie inna historia i nie wiem, czy jest konieczne, abym się teraz o nim tutaj rozwodził. :)
Nikt mi za to nie płaci. :3
Awatar użytkownika
Bermax
Użytkownik Forum
Posty: 27
Rejestracja: 05 wrz 2013, 14:22

Post autor: Bermax »

dzięki wielkie właśnie o coś takiego mi chodziło, system walki myślę że jakoś po pewnym czasie ogarnę tylko muszę się przestawić ze sterowania micro (Starcraft 2) na makro niestety no ale powinno się udać:) dzięki wielkie za te kilka podstawowych reguł;] (no i za robotę bo trochę musiało Ci to zająć;])
Kheli
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 3391
Rejestracja: 03 wrz 2005, 11:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Kheli »

Nie trwało zbyt wiele. Piszę na poczekaniu. Nawet nie czytam przed wysłaniem tej wiadomości po wtóre. A jak teraz ją pobieżnie przejrzałem, znalazłem dużo niezręcznych w konstrukcji zdań, parę błędów stylistycznych i literówek. :>

Wierzę, że po tym krótkim tekście w trymiga skopiesz kilku graczom tyłki. ;)
Awatar użytkownika
Bermax
Użytkownik Forum
Posty: 27
Rejestracja: 05 wrz 2013, 14:22

Post autor: Bermax »

Najgorsze będzie nauczyć się map w każdym razie dzięki wielkie gdyby ktoś jeszcze miał jakieś wskazówki itp. to pisać :)
The Viking
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 775
Rejestracja: 29 maja 2012, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: The Viking »

To co Khel powiedział to świetne rady. Jest jednak kilka rzeczy które należy bardziej rozwinąć.

Po pierwsze, 3 kamieniołomy są na start, osobiście polecam Ci wybudować jeszcze ze dwa, oczywiście nie od razu by nie tracić czasu. Właśnie kamienia często potem brakuje.

Co do leśniczówek, wielu graczy miewa "zastój" drewna spowodowany wycięciem wszystkich drzew i oczekiwaniem na nowe i w końcu brakuje desek do budowy. Może to spowolnić rozpoczęcie produkcji broni nawet o 15 minut i w rezultacie dać gigantyczną przewagę w uzbrojeniu przeciwnikom. Moja metoda przeciwdziałania jest wybudować 5-6 leśniczówek w dużym oddaleniu od centrum miasta i siebie nawzajem, a po drodze między nimi a spichrzem ze cztery tartaki. Nie ma szans na jakikolwiek kryzys, a późniejszą ewentualną nadwyżkę drewna możesz przeznaczyć na dużą ilość lekkiej broni której nigdy za wiele.

Co do targu, korzystaj z niego w ostateczności lub gdy masz na serio za dużo któregoś z towarów. Ceny bowiem to rozbój ;) Przydaje się gdy na mapie kończy się złoto, do czego jednak rzadko dochodzi bo gry kończą się zazwyczaj dużo wcześniej.

Jeśli chodzi o spichrze, mogę co najwyżej opisać moją strategię której odtwarzać nie musisz. Osobiście nie miewam ich więcej niż jeden. Zapytasz zapewne "dlaczego? Przecież place przed nimi będą się korkować!" Ano dlatego, że pomocnicy wcale nie muszą nosić tam surowców. Jeśli poblokujesz dostawy kamienia lub drewna, pomocnicy będą docierać na budowę bezpośrednio a nie zahaczając o magazyn co znacznie przedłuża czas budowy. Jeśli nie wiesz jak blokować dostawy do spichrza, po prostu kliknij w niego a następnie w ikonę towaru. Podświetli się na czerwono.

To tyle jeśli chodzi o budowę. Co do taktyki w bitwach, musisz tylko pamiętać że grasz z myślącymi przeciwnikami. Rozgrywka jest bardzo dynamiczna. Wszystko co trzeba to trochę sprytu. Powodzenia!
Ostatnio zmieniony 06 wrz 2013, 16:28 przez The Viking, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
woloszek
Użytkownik Forum
Posty: 512
Rejestracja: 03 lip 2011, 17:09

Post autor: woloszek »

Proponuję zmodyfikować trochę nazwę tematu, gdyż ten obecny skonstruowany jest tak, że nie wiadomo o co chodzi :roll:
The Viking
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 775
Rejestracja: 29 maja 2012, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: The Viking »

Ujdzie :)
Mixons
II Miejsce KaM Ligi Polskiej
II Miejsce KaM Ligi Polskiej
Posty: 216
Rejestracja: 27 kwie 2011, 17:56

Post autor: Mixons »

Myślę, że te filmiki holenderskiego gracza Dicsoupcana (bardzo dobry zawodnik) mogą ci pomóc, musisz jednak znać chociaż podstawy angielskiego:
1. Podstawy budowania osady (jest tu także wiele przydatnych informacji jak np. ile farm potrzebujesz na jeden chlew)
http://www.youtube.com/watch?v=5hwmAIsf8Cs

2. Budowa osady krok po kroku:
http://www.youtube.com/watch?v=W8Ltu2bxycg

3. Osada nastawiona na bardzo dużą ilość wojska:
http://www.youtube.com/watch?v=KkdtPWPSUZo

Naprawdę polecam te filmiki ;)
Awatar użytkownika
Bermax
Użytkownik Forum
Posty: 27
Rejestracja: 05 wrz 2013, 14:22

Post autor: Bermax »

Co do zmiany nazwy tematu wolna ręka dla adminów a rad coraz więcej i rzeczy o których nie wiedziałem :) przynajmniej jest się teraz o co oprzeć :)

A angielski nie problem można śmiało wrzucać;]
ODPOWIEDZ