Razem zaplanujmy "Centrum Misji"! (14.05.2008)

Zapraszamy do komentowania nowości, pojawiających się na stronie knights.sztab.com.

Moderatorzy: kuba11100, The Viking, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lucbach
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 1893
Rejestracja: 24 lip 2005, 18:03
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Razem zaplanujmy "Centrum Misji"! (14.05.2008)

Post autor: lucbach »

W związku z dynamicznie rozwijającym się tematem tworzenia misji, wydawaniem kolejnych edytorów, a przede wszystkim powstawaniem coraz to nowych misji i kampanii do "Knights and Merchants", planujemy stworzyć rozbudowane narzędzie, które umożliwi wszystkim chętnym twórcom sprawne przesyłanie swoich misji, a chętnym do gry - szybkie, wygodne przeglądanie, wybieranie i pobieranie misji.

Z powyższymi planami wiąże się nasza prośba właśnie do Was, Użytkowników, dla których stworzymy "Centrum Misji". Chcemy, abyście pomogli nam rozwinąć, ukierunkować i uszczegółowić tę ideę, wskazując rozwiązania, które sprawią, że korzystanie z narzędzia do publikowania i pobierania misji będzie prawdziwą przyjemnością. W związku z tym czekamy na Wasze propozycje przez co najmniej kilka tygodni, w tym temacie.

Zachęcamy wszystkich do składania propozycji i konstruktywnej dyskusji.
lucbach,
administrator knights.sztab.com
lucbach
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 1893
Rejestracja: 24 lip 2005, 18:03
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: lucbach »

Mimo to, że mamy już pewien obraz takiego "Centrum Misji", nie będziemy go teraz ujawniać, żeby Was w żaden sposób nie ukierunkowywać. Jesteśmy całkowicie otwarci na wszelkie propozycje i mamy nadzieję, że wiele z nich wejdzie ostatecznie do projektu.

Co Waszym zdaniem miałoby się tam znaleźć? Jakie informacje o misji (misjach)? Jak wyobrażalibyście sobie obsługę takiego narzędzia. Na co należałoby położyć największy nacisk, jeśli chodzi o przyjemność korzystania?

Podpowiedzcie nam JAK to zrobić, a my to wykonamy.

//doble post celowy - news to news, a post to post
//lucbach
Ostatnio zmieniony 14 maja 2008, 18:09 przez lucbach, łącznie zmieniany 1 raz.
lucbach,
administrator knights.sztab.com
Awatar użytkownika
Xerophoenix
Użytkownik Forum
Posty: 22
Rejestracja: 14 maja 2008, 12:51
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: Xerophoenix »

Cóż, moim zdaniem w "Centrum Misji" powinny być głównie misje, bez żadnych udziwnień. Podstawowe info+komentarze+ocena.
Myślałem o stwozreniu czegoś w rodzaju połączenia "bazy" misji Lewina oraz EpicWar (baza misji do gry "warcraft3")
Podaję linki:

EpicWar: Wyszukiwanie (wyszukaj dowolnie, aby zobaczyć jak to wygląda)
http://www.epicwar.com/maps/search/
Baza Lewina:
http://lewin.namsys.com.au/kam/index.ph ... r_missions

Oczywiście wszystko obłożone motywem z gry "Knights&Merchants". W skład "centrum" widziałbym:

1. Centrum wyszukiwania map :
w kolejności: (do wyboru)
-zgodności z nazwą wyszukiwania (jak google)
-oceny
-rodzaju
-ilości pobrań (jeśli możliwe)

3. Możliwośc przeglądania archiwum map (jak w EpicWarze - wciśnijcie "Browse Maps" *wyszukaj mapkę*)

4. Mozliwośc dodawania oceny mapy (1 ocena z IP)

5. Możliwość dodawania komentarza o mapie

6. Możliwość sprawdzenia info mapy ( opis twórcy/ilość graczy/typ mapy/rozmiar)

7. No i możliwośc dodania własnej misji z podaniem wyż.wym. danych :D

Wydaje się to wyczerpywać (przynajmniej moje ;)) upodobania do utworzenia "Centrum Misji".
Kheli
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 3391
Rejestracja: 03 wrz 2005, 11:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Kheli »

Po trzecie, nic aż tak trudnego nie zaproponuję.
Można zrobić podstronę, na której rozmieści się odnośniki do podkategorii w zależności od autora, rodzaju bądź nazwy misji. Dla przykładu, kliknie się na zbiór misji autorstwa Kamyka. Na wyświetlonej stronie rozplanuje się miejsce dla danych technicznych, scenariusza misji, wskazówek, oraz misjowatej pobieralni. Oczywiście możliwość dodawania komentarzy i ocenienia kampani, lub pojedyńczej misji z owego zbioru również wlicza się w moje propozycje. Następnie w jakiejś ramce na samym dole stworzy się spis odnośników w stylu: "Kamyk zrobił jeszcze następujące kampanie", co będzie nas odsyłało do sąsiedniego zbioru misji. Szkielet całego przedwsięzięcia jest być może duży i skomplikowany, ale dla osoby mającej wiecznie głowę na karku, nie powinno zrobić to problemu. Sir Khelbenos jest zawsze gotów pomóc.
Ach, i podziękuj Rafaelowi za pomysł, bo ponoć to on na to wpadł pewien czas temu. ;)
Awatar użytkownika
samczyk
Użytkownik Forum
Posty: 95
Rejestracja: 07 mar 2008, 21:11

Post autor: samczyk »

Witam, witam ja również mam pewien pomysł i z chęcią go tu opiszę :D


No więc uważam, że robienie różnych podstron to niezbyt dobry pomysł.
Według mnie wszystko powinno być usadzone na stronie głównej. Chodzi o to, żeby zrobić coś w stylu oddzielnego działu, takiego jak "aktualności" czy "dodatki". I tam z kolei opcje, np. "szukaj misji", "lista misji" itd. ale nie będę się rozpisywał, bo nie wiem dokładnie jak by to wyglądało w rzeczywistości.

A teraz same misje. Na samej górze nazwa misji (ew. kampanii), nieco niżej, prosto rozpisane jaka to misja (taktyczna, ekonomiczna), kto ją zrobił, data wydania, bla, bla, bla :P . Niżej screenshoty, krótki opis, bo nie każdy lubi dużo czytać :D . Wiadomo, potem widoczny znaczek "download", bo często ktoś pyta" gdzie, jak to ściągnąć" lub podobnie :wink: . I na końcu komentarze, ale tutaj trzeba było by się zastanowić, czy zrobić dodatkową rejestrację na stronie głównej, czy pozwalać komentować każdemu, lecz w takim przypadku mamy zapewniony spam.

To tyle jeżeli chodzi o moją propozycję. Mam nadzieję, że się spodobała :smiesne: .
Awatar użytkownika
krzychu26
Użytkownik Forum
Posty: 548
Rejestracja: 28 lis 2007, 20:12
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Post autor: krzychu26 »

Ocena i komentarza mogą na robić tylko bałaganu
nie wiem czy to jest tak bardzo potrzebne. Ale to
tylko moje zdanie. By można było zrobić tak że
" Centrum Misji " będzie wyglądać w następujący
sposób: Byłby to zbiór misji tworzonych przez graczy
bardziej zaawansowanym poziomie, takich jak nasi
koledzy z forum a nie pierwsza lepsza pozycja na googlach.
Każdy opis misji opatrzony by był w screeny, krótki i treściwy
opis oraz żeby w skład wchodziło z minimum 3 misje bo
na pojedyńcze misje to trochę nie będzie za ciekawe a tak
to widać będzie że ktoś się stara. Na końcu każdego opisu
mógłby zostać podany link na forum do tematu w którym
dana osoba tworzy misję.

To by było moje zdanie. ;)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
BananowyJasio
Użytkownik Forum
Posty: 83
Rejestracja: 10 maja 2008, 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BananowyJasio »

Ja osobiście uważam, że najlepsze rozwiązanie jest na stronie Lewina http://lewin.namsys.com.au/kam/index.ph ... r_missions
Mam jednak na myśli rozwiązanie, jeśli chodzi o strukturę serwisu. Metoda jego wypełniania to zupełnie inna bajka. Uważam, że do takiej tabeli należałoby dodać kolumnę na linki do screenshotów i usunąć oceny (przecież jakość misji można streścić w opisie, tak jak stosunek misji z bitwami do ekonomicznych, jeśli dotyczy kampani). I to w zupełności wystarczy.

Jeśli chodzi o umieszczanie map w bazie, to uważam że nie powinno tam być misji nie skomentowanych na forum. Dyskusja nad misją bardzo jej pomaga, pozwala dopracować a przecież chcielibyśmy dobrych i dopracowanych misji.
Wydaje mi się, że pomysł Khelbena:
Khelben pisze:stworzy się spis odnośników w stylu: "Kamyk zrobił jeszcze następujące kampanie", co będzie nas odsyłało do sąsiedniego zbioru misji
jest bardzo dobry. Tylko po co tracić czas na odnośniki? Wystarczy, że kolumnę "autor" umieścimy na 1-szym miejscu (dla mnie to liczy się najbardziej, bo nie muszę bawić się w screeny tylko wiem, czy dostaję coś od konkretnej osoby, czy nowicjusza) a potem po kolei wszystko jak na stronie Lewina.

Możnaby też zrobić zupełnie osobną tabelę z niedopracowanymi misjami. W kolumnie "opis misji" zawierałby się link do dyskusji na forum. Z tym, że taka tabela musiałaby być systematycznie aktualizowana.

Tyle ode mnie, dziękuję za uwagę i pozdrawiam ;)
lucbach
Administrator Forum
Administrator Forum
Posty: 1893
Rejestracja: 24 lip 2005, 18:03
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: lucbach »

Jak zwykle można na Was liczyć :)! Dziękuję bardzo za te wyczerpujące odpowiedzi na nasz apel i absolutnie nie zamykam tematu - proszę o kolejne propozycje i uwagi, bo nie rozumiem, dlaczego się ta dyskusja w pewnym momencie urwała.

Pierwszą, podstawową kwestią jest miejsce, w którym pojawi się "Centrum Misji". Wbudowanie go w stronę, jak proponuje samczyk, narzuciłoby nam pewne restrykcje, które dotyczyłyby przestrzeni, na której możemy działać. Szerokość podstrony to zaledwie 505 pikseli, gdy tymczasem moglibyśmy zrobić osobną stronę (integralną część serwisu), w której do dyspozycji mielibyśmy 1000 pikseli szerokości. A w przypadku tabeli z informacjami, których przecież nie jest mało (te podstawowe: tytuł misji, jej rodzaj, autor, ilość przeciwników/sojuszników), szerokość jest bardzo ważna.

Na pewno byłoby tak, że po kliknięciu na wybraną misję pokazywałyby się szczegóły i screeny. To rozwiązanie jest dobre i sprawdzone (np. u Lewina), jak już zdążyliście zauważyć.

Wojbach, podobnie jak Xerophoenix, myślał o inspiracji EpicWarem. Chciał do tego dołożyć możliwość rozpoznawania szczegółowych informacji na podstawie przesłanego pliku (pełna automatyzacja), ale nie wiadomo na razie, czy będzie taka możliwość. Mapy do W3 to jedno, a mapy do K&M - drugie.

Mam poważne wątpliwości co do komentarzy i ocen, choć od razu przychodzą mi do głowy zarówno plusy, jak i minusy tego rozwiązania:

Plusy:
  • 1) Możliwość szybkiego (rzut okiem) zorientowania się, która misja podoba się użytkownikom, bo zyskała wysokie noty
    2) Komentarze mogą bardziej zachęcić (lub zniechęcić) do zagrania w misję
    3) Możliwość podzielenia się wrażeniami na temat rozgrywki
Minusy:
  • 1) Oceny mogą nie być obiektywne, bo ktoś może głosować kilkakrotnie, nawet jeśli będą zabezpieczenia (inne IP)
    2) Komentarze mogą przerodzić się w miejsce kłótni i trzeba je będzie cały czas moderować (pomyślcie o ilości pracy przy, na przykład, na początek, 50 misjach...). Możliwość wpisania komentarza zależałaby od wpisania treści tokena (tak jak to jest obecnie w księdze gości). Przychylam się tu do zdania krzycha26.
Uzupełnicie tę listę?

Pomysł Khelbena o powiązaniu misji jednego autora dobry. Zobaczymy jak da się to najlepiej wykonać.

Wyszukiwanie misji po wybranych kryteriach (większość z Was o tym wspomniała) - podstawa.

Mam jeszcze do Was prośbę dotyczącą kwestii, która jest trudna. Ktoś już o tym wspominał (niech wybaczy, że nie wymienię go z nicku). Chodzi o kryterium, na podstawie którego dana misja miałaby być dodawana do "Centrum Misji". Jeśli ktoś zrobi mapę w godzinkę, nie przetestuje i prześle ją nam, to my zamieścimy. Otrzyma prawdopodobnie złe noty, użytkownicy będą wytykali jej błędy (właśnie, w komentarzach?). A potem jej autor prześle poprawkę misji, poprawkę poprawki itd. Może wtedy trzeba by go zmusić do wskazania liczby i rodzajów poprawionych błędów? Jak myślicie? Generalnie chodzi mi o to, żeby jakoś "przesiać" te misje (wiem, że zrobią to sami Użytkownicy swoimi ocenami), jeszcze przed wrzuceniem ich do publikacji w "Centrum Misji".

Dzięki jeszcze raz za wszystkie propozycje, czekam na kolejne uwagi.
lucbach,
administrator knights.sztab.com
Awatar użytkownika
Cav
Użytkownik Forum
Posty: 1262
Rejestracja: 02 wrz 2007, 20:03
Lokalizacja: skontnikont
Kontakt:

Post autor: Cav »

Ciekawi mnie, ze w tym temacie wypowiadaja sie tylko ci, ktorzy nigdy nie stworzyli wlasnej misji (albo jej nie wydali) :roll:
Trejdmark i Kopirajt dla Cava!
Awatar użytkownika
Xerophoenix
Użytkownik Forum
Posty: 22
Rejestracja: 14 maja 2008, 12:51
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: Xerophoenix »

Cóż, może dlatego że temat brzmi "Centrum Misji zaplanuj je z nami". więc wypowiadają sie ci, którzy mają pomysł jakby toto stworzyć? Może ci którzy tworzą misje nie patrza na samo "Centrum" ale na po prostu mapy swoje i graczy - nie musi im więc zależeć. Mi zależałoby na samych "usługach" takowego Centrum - lubię K&M więc zalezy mi na (oprócz samych map) dokładnej jej ocenie i komentach - abym znał jakość planszy w która gram.

Co do centrum, będę chyba do końca upierał się przy ocenach i komentarzach. Co prawda racją jest, jak to określił Lucbach

[...]
2) Komentarze mogą przerodzić się w miejsce kłótni i trzeba je będzie cały czas moderować (pomyślcie o ilości pracy przy, na przykład, na początek, 50 misjach...)
[...]

Więc zamiast komentarzy które określałyby ogólną jakość planszy wartoby zastanowić się nad "kilkoma" ocenami misji - tak jak zostały ocenione prace w konkursie na stronie Lewina (trudność, jakość planszy, skryptu, itp). To wyeliminowałoby potrzebę komentarza do opisania poszczególnych walorów misji. A co do komentarzy, jeśli jakaś mapa będzie się wyróżniać (na plus lub minus) to będzie opisywana na tym forum w określonym dziale ( Działalność Fanów/Nowe misje...) A tutaj to raczej problemu z moderacją nie będzie ;)
ODPOWIEDZ