[Mapy sieciowe] gemGreg (aka MieszkoVI)

Tutaj pobierzesz misje stworzone przez innych Fanów gry.

Moderatorzy: kuba11100, The Viking, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Piko
Użytkownik Forum
Posty: 291
Rejestracja: 27 gru 2011, 09:09

Post autor: Piko »

DeBe pisze:Z pewnością jednak jest to mniej ambitne zajęcie i tego zdania nie możesz podważyć, bo to ...fakt.
Oj, nie zgadzam się. To nie jest mniej ambitne zajęcie. Co prawda do nowych kampanii trzeba zrobić fabułę, oraz grzebać w skryptach, ale mapę do multi też trudno zrobić, aby była dobra. Mapy do gry wieloosobowej są zazwyczaj większe, nie jest tak łatwo ją przetestować, jak mapę single, trzeba męczyć się z balansem, dłuuugo zastanawiać się, gdzie ustawić graczy, aby byli w dobrych pozycjach i zrobić jeszcze sporo innych rzeczy. Osobiście sądzę, że robienie map do multi z pewnością nie jest mniej ambitnym zajęciem, niż robienie kampanii.
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
DeBe
Użytkownik Forum
Posty: 1010
Rejestracja: 27 cze 2007, 22:37
Lokalizacja: z chipsów Lays

Post autor: DeBe »

Piko pisze:Oj, nie zgadzam się. To nie jest mniej ambitne zajęcie. Co prawda do nowych kampanii trzeba zrobić fabułę, oraz grzebać w skryptach, ale mapę do multi też trudno zrobić, aby była dobra. Mapy do gry wieloosobowej są zazwyczaj większe, nie jest tak łatwo ją przetestować, jak mapę single, trzeba męczyć się z balansem, dłuuugo zastanawiać się, gdzie ustawić graczy, aby byli w dobrych pozycjach i zrobić jeszcze sporo innych rzeczy. Osobiście sądzę, że robienie map do multi z pewnością nie jest mniej ambitnym zajęciem, niż robienie kampanii.
No weź przestań, bo nie wytrzymie ze śmiechu. :smiesne:
Każdy ma prawo mieć własne zdanie, ale Twoje jest wyjątkowo nielogiczne.
Po pierwsze: fabuła! Ale nie chodzi tylko o nią. Trudnością jest stworzenie kilkunastu misji, które byłyby ze sobą logicznie powiązane i przy okazji (zwłaszcza) miały coś co przyciągnie gracza na dłużej, nie zanudzi go po pierwszych pięciu. Czy taki problem występuje przy tworzeniu map sieciowych?
Po drugie: mapy do gry multi są większe? Może i tak, ale to żaden argument. Liczy się czas jaki się na nie przeznacza (albo raczej efekt końcowy). Dałbym sobie rękę uciąć, że nikt z was (mapperów sieciowych) nie poświęcił tyle czasu nad jedną mapą, co ja przy tworzeniu WWK (albo chociaż Gogoud, przy swojej kampanii). W mojej ocenie wasza praca jest po prostu niedokończona. Jestem niezadowolony z jej efektów. I nie chodzi nawet o oryginalność tychże map, tylko o ich dopracowanie. Wiadomo, że kampanię należy oceniać pod kątem jakości fabuły, skryptów i mapy, a w "sieciówkach" liczy się w 90-ciu procentach to ostatnie (to kolejny argument za tym, że tworzenie kampanii jest bardziej ambitnym zajęciem). Póki co szału ni ma...
trzeba męczyć się z balansem, dłuuugo zastanawiać się, gdzie ustawić graczy, aby byli w dobrych pozycjach i zrobić jeszcze sporo innych rzeczy
Po trzecie: To samo masz przecież w singlu. Balans, ustawienie... i coś czego nie ma w multi - skrypty. Czas ataków, ilość pomocników, jakość zabudowy (estetyczna). W sieci, to gracze decydują o swojej strategii, mapperowi tutaj nic do tego.
Po czwarte: Warto też przypomnieć o tym, że autor kampanii powinien posiadać zapał i poniekąd odpowiedzialność, która jest mu potrzebna do kontynuowania swojej pracy. W końcu co to za kampania, która zostanie porzucona po kilku misjach. To wymaga szczególnej ambicji, jeszcze przed przystąpieniem do roboty.
Jak możemy porównywać obie rzeczy, przecież stworzenie całej kampanii jest zdecydowanie bardziej pracochłonne od zrobienie kilku map sieciowych... w dodatku o wątpliwej urodzie (jak do tej pory).
Podsumowanie:
kampania = fabuła + skrypty + mapa
mapa sieciowa = mapa + jakieś proste dłubanie w podstawowych skryptach... coś jeszcze?
Umiejętności jakimi powinien dysponować autor...
... kampanii: umiejętność stworzenia ciekawej fabuły, znajomość skryptów na poziomie zaawansowanym (oczywiście pod KaM), obsługa edytora map
... map sieciowych: obsługa edytora map, znajomość skryptów na poziomie podstawowym
Awatar użytkownika
Piko
Użytkownik Forum
Posty: 291
Rejestracja: 27 gru 2011, 09:09

Post autor: Piko »

DeBe pisze:Trudnością jest stworzenie kilkunastu misji, które byłyby ze sobą logicznie powiązane
A gdzie problem? :P
DeBe pisze:miały coś co przyciągnie gracza na dłużej
No tutaj się zgodzę, z tym może być problem.
DeBe pisze:Po drugie: mapy do gry multi są większe? Może i tak, ale to żaden argument. Liczy się czas jaki się na nie przeznacza (albo raczej efekt końcowy).
Jeśli mapy mają być zrobione na tym samym poziomie, to tworzenie której mapy będzie trwało dłużej? 128x128, czy 192x192?
DeBe pisze:Dałbym sobie rękę uciąć, że nikt z was (mapperów sieciowych) nie poświęcił tyle czasu nad jedną mapą, co ja przy tworzeniu WWK (albo chociaż Gogoud, przy swojej kampanii).
Założył bym się z tobą, ale i tak nie dałbyś sobie ręki uciąć, więc to by nie miało sensu :P
DeBe pisze:W mojej ocenie wasza praca jest po prostu niedokończona.
Amerykę odkryłeś :roll: A myślisz, że co znaczą numerki wersji moich map, które jeszcze nawet nie doszły do 1.0? Lub to, iż janosiczek napisał, że do Lewina posłał zupełnie nową, dopracowaną paczkę, a dostępna jest stara dlatego, aby nie było "każdy ma inną wersję mapy"? Tak jest po części dlatego, że zanim się nie przetestuje mapy, to nie warto dawać nowych wersji, które będą tylko upiększać. Bo po co się czymś męczyć, skoro później i tak można daną część usunąć, chociażby z powodu balansu? Przykład - ktoś się męczy z fałdowaniem góry, którą i tak będzie trzeba usunąć, lub daje kwiatki itp. w miejscu, gdzie będzie miało być jezioro... To ma związek z problemem w testowaniu mapy.
DeBe pisze:
trzeba męczyć się z balansem, dłuuugo zastanawiać się, gdzie ustawić graczy, aby byli w dobrych pozycjach i zrobić jeszcze sporo innych rzeczy
Po trzecie: To samo masz przecież w singlu
Nie, wskaż mi jakąś mapę do singla, w której każdy z graczy będzie miał dokładnie równe szanse. Wtedy grano by w multi na mapach z singla :P
DeBe pisze:i coś czego nie ma w multi - skrypty.
Tworzenie skryptów jest łatwe, zwłaszcza przy prostych w obsłudze programach, jakie teraz są do KaMowych skryptów.
DeBe pisze:Po czwarte: Warto też przypomnieć o tym, że autor kampanii powinien posiadać zapał i poniekąd odpowiedzialność, która jest mu potrzebna do kontynuowania swojej pracy. W końcu co to za kampania, która zostanie porzucona po kilku misjach. To wymaga szczególnej ambicji, jeszcze przed przystąpieniem do roboty.
Co racja, to racja - tworzenie map do multi jest raczej "bezpieczniejsze", w każdym momencie można zaprzestać robienia map, w trakcie tworzenia kampanii i bycia w połowie, to dziwnie by było skończyć.
DeBe pisze:Jak możemy porównywać obie rzeczy, przecież stworzenie całej kampanii jest zdecydowanie bardziej pracochłonne od zrobienie kilku map sieciowych... w dodatku o wątpliwej urodzie (jak do tej pory).
Zależy jaka kampania, oraz ile map do multi ma być zrobione.
DeBe pisze:kampania = fabuła + skrypty + mapa
mapa sieciowa = mapa + jakieś proste dłubanie w podstawowych skryptach...
Dokładniej:
kampania = fabuła + jakieś proste dłubanie w zaawansowanych skryptach (:P) + mniejsza, łatwiejsza do wykonania mapa
mapa sieciowa: większa, trudniejsza do stworzenia mapa + jakieś proste dłubanie w podstawowych skryptach.

Tak przy okazji: Wygodnie by było dokończyć dyskusję w innym temacie, prawda?
ObrazekObrazek
Obrazek
gemGreg
Użytkownik Forum
Posty: 12
Rejestracja: 26 lut 2012, 17:40

Post autor: gemGreg »

Spoko nie krępujcie się. :P
Awatar użytkownika
DeBe
Użytkownik Forum
Posty: 1010
Rejestracja: 27 cze 2007, 22:37
Lokalizacja: z chipsów Lays

Post autor: DeBe »

W sumie nie chce mi się odpisywać, ale jak widzę takie głupoty, to aż Ci współczuję... Zrobię dobry uczynek i odpiszę. :wink:
Piko pisze:A gdzie problem? :P
Nie wiem czy zauważyłeś, ale sznurkiem się ich nie wiąże. Jakbym mało widział kampanii, gdzie fabuła misji pierwszej ma niewiele wspólnego z tą od misji drugiej. Problemem jest czy w ogóle ta treść jest logiczna. To już wcześniej wyjaśniłem - fabuła = duży problem. Masz coś takiego w multi?
Piko pisze:Jeśli mapy mają być zrobione na tym samym poziomie, to tworzenie której mapy będzie trwało dłużej? 128x128, czy 192x192?
Ale ja się pytam, gdzie są EFEKTY? Co z tego, że założysz sobie na wstępie, iż zrobienie mapy dużej jest bardziej czasochłonne od przygotowania tej małej, skoro tego założenia się nie trzymasz? A fakty są takie - do tej pory twórcy kampanii robili ładniejsze, bardziej dopracowane mapy od was - "multi mapperów". Idąc tym tropem, przeznaczali na nie więcej czasu (albo mieli więcej umiejętności :) )... może nawet wtedy jeśli były mniejsze. Jeśli zaczniecie się starać jak koledzy od singla, to może zmienię swoje zdanie (hmm... chociaż nawet wtedy będzie to mniej ambitna robota :wink: ). No, ale zaraz wyskoczysz kolejny raz z idiotycznym argumentem, że mapy do multi są większe. A ja Ci wtedy napisze: to zrób tak, żeby jeszcze przy okazji były dopracowane.
Piko pisze: Założył bym się z tobą, ale i tak nie dałbyś sobie ręki uciąć, więc to by nie miało sensu :P
Jeszcze raz: pokaż efekty, a wtedy Ci napiszę czy faktycznie poświęciłeś na swoją mapę więcej czasu ode mnie, czy połowę z tego przeznaczyłeś na dłubanie w nosie.
Po przejrzeniu Twoich map, mogę stwierdzić: jeśli faktycznie poświęciłeś więcej czasu ode mnie na stworzenie jednej z tych map, to niestety, ale tego dłubania w nosie było dosyć sporo... Może nie więcej jak efektywnej roboty, ale jest to zauważalne. To oczywiście sarkazm... ale nie miał na celu Cię obrazić. Twoje mapy są niezłe, ale z tym czasem na nie poświęconym, to nie przesadzajmy...
Piko pisze: Amerykę odkryłeś :roll: A myślisz, że co znaczą numerki wersji moich map, które jeszcze nawet nie doszły do 1.0? Lub to, iż janosiczek napisał, że do Lewina posłał zupełnie nową, dopracowaną paczkę, a dostępna jest stara dlatego, aby nie było "każdy ma inną wersję mapy"? Tak jest po części dlatego, że zanim się nie przetestuje mapy, to nie warto dawać nowych wersji, które będą tylko upiększać. Bo po co się czymś męczyć, skoro później i tak można daną część usunąć, chociażby z powodu balansu? Przykład - ktoś się męczy z fałdowaniem góry, którą i tak będzie trzeba usunąć, lub daje kwiatki itp. w miejscu, gdzie będzie miało być jezioro... To ma związek z problemem w testowaniu mapy.
Nie interesuje mnie, to ile razy poprawiacie swoje mapiska. Nie to miałem na myśli pisząc o "niedokończonej pracy". Kwestia ich dopracowania na razie leży (czyt. brak efektów). Niemniej jednak wiem, że w multi należy tę mapę wielokrotnie poprawiać (przy starych edytorach, to i w singlu trzeba było) i jest to jakieś utrudnienie. Z tymże, czy nie można zrobić raz, a porządnie np. lasu, fałdowania dna jezior, góry, którą mamy pewność, że nie zostanie w późniejszych wersjach zlikwidowana? Jeśli nie, to tylko i wyłącznie problem autora tej mapy, który albo nie ma pomysłów (wyobraźnia szwankuje), albo umiejętności, albo po prostu nie chce mu się (najbardziej prawdopodobna opcja).
Piko pisze:Nie, wskaż mi jakąś mapę do singla, w której każdy z graczy będzie miał dokładnie równe szanse. Wtedy grano by w multi na mapach z singla :P
Jeśli już czepiamy się balansu, to gracza komputerowego również trzeba odpowiednio "dobalansować", w zależności od tego jaki ma być poziom trudności misji. Nie jestem w stanie napisać, czy więcej kłopotów stwarza to w multi, czy w singlu... Tu trzeba spojrzeć na fakty: co wpływa na balans przeciwnika (zarówno w multi, jak i w singlu)?
Multi: odpowiednia ilość surowców w spichrzu, rozstawienie na mapie (bardzo istotne!), wielkość początkowej armii i ilość budynków, pomocników (nie grywam w multi, ale z tego co się domyślam, to w większości misji zaczyna się z samym spichrzem i zerową, albo niewielką armią... więc nie sądzę, aby ten podpunkt był istotny). Coś jeszcze?
Single: ilość surowców w spichrzu, początkowe budynki (bardzo istotne!), armia (bardzo istotne!), rozstawienie na mapie (nie tak ważne, jak w multi, ale ... istotne), ilość pomocników (istotne).
Nad resztą nie chce mi się myśleć. Na pewno do jednego i drugiego dałoby się coś dopisać. Które ważniejsze? Kwestia gustu. Osobiście bałbym się stwierdzenia, że odpowiedni balans w multi jest trudniejszy do osiągnięcia niż w singlu.
Piko pisze:Tworzenie skryptów jest łatwe, zwłaszcza przy prostych w obsłudze programach, jakie teraz są do KaMowych skryptów.
Stworzyć to ty se możesz... Za takie herezje, to Cię skrypterzy powinni spalić na stosie. Obnażasz swoją ignorancję w tym temacie. Sama obsługa może i jest sporo prostsza niż kilka lat temu, ale umiejętności w tej dziedzinie są bardzo ważne (oczywiście głównie w singlu). Myślisz, że każdy potrafi stworzyć piękne miasto przeciwnika (piękne, czyli podobne do tych z oryginalnej kampanii), które kwitnie życiem (czyli wszystko działa jak w szwajcarskim zegarku)? Myślisz, że wszyscy twórcy są w stanie dopracować ataki przeciwników, jego zachowanie, tak aby misja posiadała odpowiedni poziom trudności (taki, który wcześniej pojawił się w założeniach)? To nie jest takie proste...

Piko pisze:Zależy jaka kampania, oraz ile map do multi ma być zrobione.
Zależy jaka kampania? Zrozumiałeś to co napisałem w poprzednim poście, czy tylko udajesz? Oczywiście porządna (dopracowana) kampania... A ile tych map ma być? Powiedzmy, że tyle samo co w kampanii. Jak dla mnie podjęcie się takiego zadania jest bardziej ambitne...
Piko pisze: kampania = fabuła + jakieś proste dłubanie w zaawansowanych skryptach + mniejsza, łatwiejsza do wykonania mapa
Tę sprawę omówiłem wcześniej. Żadne proste dłubanie w skryptach, bo roboty z tym całkiem sporo. A mniejsza, łatwiejsza do wykonania mapa, będzie jak i pojawią się te mityczne, wielokrotnie wspomniane efekty, przy tej rzekomo większej i trudniejszej...
Piko pisze:mapa sieciowa: większa, trudniejsza do stworzenia mapa + jakieś proste dłubanie w podstawowych skryptach.
Matematyka jest dla Ciebie i Twoich racji bezlitosna...
Piko pisze:Tak przy okazji: Wygodnie by było dokończyć dyskusję w innym temacie, prawda?

Oj tam, oj tam... robimy reklamę autorowi tematu.
Awatar użytkownika
janosiczek
Użytkownik Forum
Posty: 698
Rejestracja: 05 paź 2011, 10:03

Post autor: janosiczek »

koniec map ? : D

///////////////////////////////////
No właśnie znów ponawiam pytanie gdzie nowe mapy ???
gemGreg
Użytkownik Forum
Posty: 12
Rejestracja: 26 lut 2012, 17:40

Post autor: gemGreg »

janosiczek pisze:koniec map ? : D

///////////////////////////////////
No właśnie znów ponawiam pytanie gdzie nowe mapy ???
Czasu ostatnio nie mam, ale pewnie coś jeszcze kiedyś sklecę.
Awatar użytkownika
Piko
Użytkownik Forum
Posty: 291
Rejestracja: 27 gru 2011, 09:09

Post autor: Piko »

gemGreg pisze:
janosiczek pisze:koniec map ? : D

///////////////////////////////////
No właśnie znów ponawiam pytanie gdzie nowe mapy ???
Czasu ostatnio nie mam, ale pewnie coś jeszcze kiedyś sklecę.
Paradoks, w wakacje ludzie mają mniej czasu niż przed nimi. :P
ObrazekObrazek
Obrazek
gemGreg
Użytkownik Forum
Posty: 12
Rejestracja: 26 lut 2012, 17:40

Post autor: gemGreg »

Piko pisze:
gemGreg pisze:
janosiczek pisze:koniec map ? : D

///////////////////////////////////
No właśnie znów ponawiam pytanie gdzie nowe mapy ???
Czasu ostatnio nie mam, ale pewnie coś jeszcze kiedyś sklecę.
Paradoks, w wakacje ludzie mają mniej czasu niż przed nimi. :P
Ostatnie wakacje miałem na ostatnim roku studiów w 2009. :)
Awatar użytkownika
Pyskaty
Użytkownik Forum
Posty: 25
Rejestracja: 17 lip 2012, 23:04

Post autor: Pyskaty »

Mi osobiście mapka bardzo się podoba. Lubie takie, w których trzeba współpracować ze sojusznikiem. Ciekawy krajobraz i ogołem 8/10 :P Pozdrawiam
ODPOWIEDZ